| Badea_Adrian_1982 a întrebat:

Salutare TPU!
Astăzi am fost trezit de telefonul meu care vibra neîncetat, iar când mă uit pe el erau 2 mailuri de la Steam în limba chineză. Mi-am dat seama imediat ca mi-a fost spart contul și am schimbat parola. Întrebarea e cum a reușit să treacă de Steam guard mobile, de mail și de numărul de telefon? Nu am viruși pe telefon, dețin iPhone și chiar l-am scanat și acum câteva zile și nu avea absolut nimic. Singura pagubă e ca mi-a furat 3, 40 euro făcuți din CS, deci nu e o problema așa de mare.

Răspuns Câştigător
| DonMoldo a răspuns:

Depinde cat de departe au ajuns. Daca iti sunt virusate programele de pe c si windows-ul si daca formatezi partitia cand il instalezi ar trebui sa scapi de ei. Dar daca au ajuns si pe alte partitii, nu vei scapa de ei.

9 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Ai intrat tu pe un link că nu avea cum altfel dacă scanezi cu o aplicație luată de pe app store asta nu înseamnă că nu ai viruși 100%

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru DonMoldo):

Intr-adevăr am vrut să piratez forza horizon 5 și atunci am luat un virus, dar mi-am reinstalat windows-ul atunci.

| Num?numescBrBr a răspuns:

Ești virusat!

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru Num?numescBrBr):

Dar am reinstalat windows-ul, cum se poate încă sa mai fiu?

| Jakye a răspuns (pentru DonMoldo):

Formatezi tot drive-ul, cu tot cu celelalte partitii, si scapi de ei.
Daca nu au avut permisiuni de administrator, probabil erau bagati prin appdata pe undeva.

| Jakye a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Daca ai reinstalat windows-ul si nu ai formatat tot drive-ul, e posibil sa mai ai virusul.
Daca ai facut backup la datele importante, ai sters tot si ai reinstalat windows-ul, esti ok.

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru Jakye):

Da, in appdata erau

| Badea_Adrian_1982 explică (pentru Jakye):

Am formatat tot si am reinstalat windows-ul

| Jakye a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Atunci esti ok. Doar ai grija ce descarci si nu vei mai avea probleme

| DonMoldo a răspuns (pentru Badea_Adrian_1982):

Depinde cat de departe au ajuns. Daca iti sunt virusate programele de pe c si windows-ul si daca formatezi partitia cand il instalezi ar trebui sa scapi de ei. Dar daca au ajuns si pe alte partitii, nu vei scapa de ei.