| BoBoAlin a întrebat:

Salutare TPU, ce imi recomandați un pc cumpărat pe piese sau unul direct asamblat?

11 răspunsuri:
| Twatwaffle a răspuns:

Un calculator făcut pe piese înseamnă, de regulă, un calculator mai puternic raportat la banii pe care-i plătești. Eu am construit până în momentul de față mai multe pc-uri pe „bucăți" și nu am avut mari probleme, din moment ce, în timpuri recente, dacă te informezi înainte e aproape dificil să cumperi piese incompatibile. În mod natural, dacă e prima dată când o faci ar putea să fie dificilă asamblarea de unul singur, însă dacă ești pasionat de calculatoare în general e greu de crezut că nu-ți va face plăcere experiența.
Pe de altă parte, există și variantă de a alege tu însuți componentele pc-ului și apoi a plăti asamblarea de către altcineva ( vezi https://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/). Situația asta e un bun compromis, din moment ce vei obține, dacă te pricepi sau te sfătuiești cu indivizi care se pricep, o construcție mai bună în general și nici nu trebuie să-ți prinzi urechile într-o carcasă deschisă, dacă nu te pasionează. Îți recomand forumul https://www.mygarage.ro/, forumul celor de la pcgarage, unde sunt o groază de oameni pasionați și dornici să te ajute să construiești un pc de la zero.
Încă o dată, ca încheiere, raportul calitate/preț al unui pc cumpărat pe piese o să fie, în general, net superior unuia asamblat de-a gata, în cadrul ultimului numit făcându-se destul de des rabat la anumite componente a căror importanța n-o realizezi decât ulterior( RAM de calitate inferioară, o placă de bază mai slabă sau mai veche, o carcasă proastă/prost compartimentată, sau chiar o placă video mai slabă decât ce ți-ai permite altfel...). Din partea mea, distracție plăcută la alegerea pieselor!;)

Răspuns utilizator avertizat
| gamersamp12 a răspuns:

Pe piese. Dar sa il faci cu cap. Eu mi-am facut un i5 2400 Sandy Bridge, 12Gb ram DDR3, si un RX 560 4gb DDR5, + sursa modulara 500W cu doar 800 de lei tot pc-u. Un astfel de pc in magazin costa 3600 de lei. DECI CHIAR VREI SA FACI UNU DIN PIESE CREDE-MA.

| BoBoAlin explică (pentru gamersamp12):

Un site pentru piese?

| hyozanryu a răspuns (pentru BoBoAlin):

Okazii,olx happy eMAG, cel, pcgarage, evomag

| gamersamp12 a răspuns (pentru BoBoAlin):

Poti incerca pe olx.ro eu asa am facut + ca pe olx persoanele sunt dispuse sa iti acorde mai multa atentine in ceea ce peiveste livratul pieselor decat sa astepti 2-3 saptamani pentru un magazin online.
1. olx.ro
2. https://www.pcgarage.ro/
3. emag.ro

| hyozanryu a răspuns:

Direct asamblat e bun doar daca nu ai timp..de asamblat.Vezi tutoriale pe YouTube.De la Linus, jayztwocents,

| cris54321 a răspuns:

Daca te pricepi si ai rabdare. Pe piese
Daca nu. Direct asamblat. Vorbesti cu omu din magazin si vezi ce iti recomanda pentru ce cauti tu.