| InstinctKDZ a întrebat:

Sa trec direct la problema happy Am avut inainte instalat pe pc windows 7 ultimate acum in urma cu vreo doua zile am reinstalat windowsul doar ca am bagat windows 7 home premium.Treaba e ca eu inainte pe windows 7 ultimate imi arata ca am 2GB ram (chiar atat am 2gb ram) acum pe windows 7 home premium imi spune ca am 448 MB! :O Cum se poate asa ceva? am luat need for speed most wanted si merge big grin Sa fie vreun bug ceva? Daca vreau sa iau jocuri care necesita 1GB/2GB? Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Bună! Îți zice ceva de usable? Dă click pe Start, scrie dxidag și execută-l. La System > Memory îți arată memoria RAM iar la Display > Aprox. Total Memory îți arată memoria plăcii video. Jocurile le poți testa pe http://www.systemrequirementslab.com/cyri. Pentru a folosi capacitatea maximă a memoriei RAM, execuți msconfig, Boot, Advanced Options, Maximum Memory și acolo poți alege cât vrei să fie utilizabilă însă nu recomand să pui toată ci să lași cel puțin 1500 sau dacă totul funcționează bine nu mai ai treabă cu msconfig fiindcă setările greșite pot afecta Windows-ul. Succes!

| InstinctKDZ explică (pentru DDCC):

Mersi tu zici ca in loc de 512 cat imi arata mie sa pun 1500? si sa las spatiu liber 500mb? Ai si vreo idee de ce mi-a facut asa acest windows?

| InstinctKDZ explică (pentru DDCC):

Apropo nu merge link`ul sad

| DDCC a răspuns (pentru InstinctKDZ):

Păi șterge ultimul ".", am greșit acolo. Păi pot fi multe cauze cum ar fi capacitatea plăcii de bază de a gestiona memoria, memoria este folosită de multe dispozitive, versiunea pe care ai instalat Windows 7. Sau poate Windows-ul a evaluat ceva greșit pe acolo. Da, asta zic. Automat se lasă liber 500mb dacă setezi 1500.

| InstinctKDZ explică (pentru DDCC):

Mda straight face Tot asa imi arata am facut tot ce ai zis am schimbat in 1500 si apoi am dat imediat restart dupa ce am dat apply alte idei nu ai nu?

6 răspunsuri:
| InstinctKDZ explică:

Bine mersi mult

| InstinctKDZ explică:

Pai in bios imi spune ca am 448 MB WTF?! straight face drivere le am pe cele mai noi am si cd cu toate driverele posibile ale acestui pc big grin Cat despre jocuri am luat pana acum Need for Speed Most wanted si n`am treaba cu el am sa incerc ceva mai greu CUm ar fi League of Legends te anunt in caz, ca merge si site-ul merge bine mersi