| andreiush25 a întrebat:

Salutare TPU
Vreau sa imi refac PC-ul...
Am sursa, am carcasa, am placa video
Vreau deocamdata Placa de baza si procesor :)
Vreau o parere http://www.emag.ro/......EX77DBBBM/ + amd phenom II x4 965 sau amd fx6300? :)

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 20deCentimetriRecords a răspuns:

Baietii nu zic rau, placa video daca o cumperi este absolut superba, banuiesc ca faci un gaming pc, deci este ideala, pentru ca este pe intereferenta SATA 3, HDD sata 3 sunt cele mai rapide momentat cu o viteza de procesare de 3Gb/s, procesorul sa fie amd fx6300, cu o placa video buna si peste 8Gb rami gen astia http://www.emag.ro/......EQBXKBBBM/

-calculatorul tau o sa duca probabil orice joc va aparea pana in 2020 fara nici cea mai mica sacadare:)
Bafta!

| andreiush25 explică (pentru 20deCentimetriRecords):

Dar pot pune SATA II pe slot de SATA III?

| 20deCentimetriRecords a răspuns (pentru andreiush25):

Da, exista adaptor pentru toate tipurile :p baftabig grin

| andreiush25 explică (pentru 20deCentimetriRecords):

Dar pana la urma phenom II x4 965 cati mb cache are? ca vad ba 2mb ori 6 mb straight face

| 20deCentimetriRecords a răspuns (pentru andreiush25):

Man nu are rost sa te mai complifici atat... avand in vedere ca amd fx6300 are 6 nuclee happy e ceva gen i7. nici nu e prea mare diferenta, dupa pararea mea sunt cam la fel de bune, daca iti permiti iti recomant sa il iei pe acesta. este imbunatatirea lui phenom II x4 965 happy este cea mai buna varianta al lui.
Dupa pararea mea este mai mult decat dublu acestuia ca viteza de procesare si toate cele.
cand termini poate imi lasi o fundatongue mersi BAFTA big grin

| 20deCentimetriRecords a răspuns:

A da, am uitat sa precizez.
sunt tipuri de procesoare gen:
dual-core
triple-core
quad-core
si AMD FX x6 6300... gen six-corelaughing nu stiu cum ii zice.
iar AMD FX 4100 e doar quad-core tongue