| IulianN12 a întrebat:

Salutare. Vin si eu cu o problema, am windows 10 si in samp daca vreau sa joc cu o rezolutie de 800x600 sau 1024x720 (sau cum o fi nu mai stiu) imi apar barele negre, la rezolutia de 1920 nu imi mai apare, tin sa mentionez ca nu am panel graphics settings cand dau click dreapta, stiam ca daca dau acolo si bifez full scale sau ceva de genul nu aveam probleme, dar fara acea setare cum pot rezolva?

1 răspuns:
| vladutzuu27 a răspuns:

800x600 este un raport de 4:3, precum monitoarele vechi. 1024x768 este 1:33. O rezolutie de 1280x720 sau 1920x1080 este widescreen (16:9, raportul standard in zilele noastre). Bările negre iti apar deoarece incerci sa afisezi un dreptunghi mai ingust peste unul mai lat. Functia de scale to screen intinde jocul pe tot ecranul și jocul poate arata urat. Iti recomand sa il pastrezi pe 1920x1080 sau pe 1280x720 si toata lumea va fi multumita. Daca san andreas nu iti merge pe o setare atat de scazuta, nu ar trebui sa ai windows 10, deoarece clar ai pc pârnaie.