| ares8 a întrebat:

Salutari tuturor!
Apelez la profesionistii si specialistii in IT deoarece sunt intr-o situatie disperata. De ceva vreme pc-ul mi se restarta brusc, fara nici un motiv, ba mai mult decat atat se restarta chiar si cand dadeam pe shut down sau intram pe anumite jocuri.
Aseara insa, s-a blocat de tot. Adica il pornesc, incepe sa incarce windows-ul si se blocheaza pe un ecran negru. Problema cea mare e ca nu imi primeste nici un windows, nu pot sa instalez nimic, se blocheaza la "search for previous version of windows". Am incercat cu mai multe versiuni de windows si aceeasi problema.
Ca sa fie necunoscutele problemei cat mai clare trebuie sa precizez mai multe chestii. Anul trecut am instalat wds 7 dar am renuntat la el repede deoarece sistemul meu nu facea fata cerintelor. Asa ca am reinstalat xp-ul, dar am avut surpriza sa constat ca nu-mi recunoaste o placuta de memorie de 1GB. Inainte de 7 avusesem o placuta de 256 de MB si una de 1GB. Deci, mi-am instalat iar xp-ul dupa 7 dar avand doar 1GB de RAM. A fost destul de neplacut dar nu am avut ce face. Varianta de xp era un sp2 modificat si facut sp3. La momentul respectiv si chiar si dupa cateva reinstalari ulterioare am incercat multe variante in speranta ca voi reusi sa reintegrez a doua placuta de memorie : am scos bateria de la bios de "n" ori si am incercat zeci de variante cu placutele RAM, dar in zadar.
Acum 2-3 luni, la o alta reinstalare cand se blocase xp-ul la fel cum mi s-a blocat acum nu mi-a primit sa instalez decat un sp2 cu toate ca facusem iarasi zeci de variante.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. tinand cont de tot ce am spus mai sus, de toate incercarile mele, de ce nu ma lasa sa instalez nici un windows?
2.de ce nu-mi recunoaste decat o placuta de RAM?
3.se poate seta din bios ceva ca sa-mi poata recunoaste ambele placute de 1GB, sau sa pot reinstala xp-ul?
4. ultima intrebare, putin in afara subiectului : am vazut in bios optiunea referitoare la unitatea dwd, S.M.A.R.T-CAPABLE DAR DISABLE. Ce inseamna asta, ce reprezinta smart-ul?
Recunostinta fata de cei care au avut rabdare sa citeasca intrebarile mele si multumesc anticipat celor ce au bunavointa sa-mi raspunda.
Toate ce le bune si o zi frumoasa tuturor!

Răspuns Câştigător
| KoOlllaO a răspuns:

Incearca sa bagi un antivirus mai bun si eu am avut aceeasi problm eu zic sa bagi avira il am si nu am probleme si eu am fost la fel cu PC-ulwinking