| IustinTheBest a întrebat:

Am instalat un Windows 8.1.Cand am vrut sa instalez Driverul de placa video deoarece driverul de placa audio s-a instalat automat.Ciudat dar adevarat.Cand am observat ca pe Cd-ul placii de baza nu am Drivere de Windows 8.1 m-am gandit sa fac un dual boot cu Windows 8.1 si Windows 7(Ultimate x86).Cand ajunge la pasul Expanding Windows Files se blogheaza la 0%.L-am lasat 30-45 de minute si tot 0%.Am incercat cu Windows Vista (Home Basic x86) Tot la acelasi pas se blocheaza. Dupa aceea am incercat cu Windows XP(Professional x86) si nu a functionat dual boot-ul.Acum trebuie sa utilizez OS-ul Windows XP.M-am uitat in EasyBCD si ciudat ca acolo imi arata cu utilizez OS-ul Windows 8.1? Foarte ciudat.
Dar intrebarile mele sunt:
1big grine ce la Windows 7 si Windows Vista mi se blocheaza la Expanding Windows Files?
2big grine ce in EasyBCD imi arata ca utilizez OS-ul Windows 8.1?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Descarca-ti driverele de 8.1 corespunzator placii de baza pe care o ai. Daca vrei dual-boot, reia instalarea cu windows 7 primul (stergere, formatare partitie). Dupa ce s-a instalat complet, instalezi driverele si dupa ce totul functioneaza cum trebuie, te apuci sa instalezi si W8.1.

| IustinTheBest explică (pentru horia2012):

Ms mult dar faza ca eu mai am inca windows 8.1 dar cand il deschid nu-mi apare Boot-Menegerul si la windows 7 sau vista mi se blocheaza la Expanding Files deci nu prea ar merge aceasta metoda deoarece...Bine chiar nu stiu daca ar merge voi inerca in virtual box dar nu voi cauta Driverele de windows 8.1.

| IustinTheBest explică (pentru horia2012):

Multumesc pentru raspunsuri dar mi-am dat seama am mai cautat pe net si era din cauza ca windows 8.1 vine cu o partitie speciala de 350 de mb.Eu cand am facut dual-boot-ul mi-am facut o partitie din Disk Managmante si trebuia un spatiu nealocat.In fine ori cum multumesc pentru raspunsuri

| horia2012 a răspuns (pentru IustinTheBest):

Cu placere. Eu am avut dual boot, Windows 7 si Windows 8 si au mers foarte bine amandoua. Ti-am spus ca se instaleaza primul W7 pentru ca am citit cum se face un dual boot cu W8 si daca pui primul W8 modifica sectorul de boot de pe HDD si trebuie sa-l refaci cu DVD-ul W7.