| Claudiu1905 a întrebat:

Stie cineva vreun software pentru limitarea numarului de frame pe secunda (fps) in jocurile care nu au limitator de frame (or vsync)? Sau daca exista vreo cale de a limita numarul de frame in jocuri prin Catalyst Control Center, deci pe o placa video AMD?

6 răspunsuri:
| Babacu_Viorel_1962 a răspuns:

FPS este generat de placa video, deci in functie de cum setezi placa vdeo o sa fie si FPS, da mai googaleste si tu ca el stie tot

| AlexDFY a răspuns:

Nu se pot oferi link uri de download pe TPU.

| elvisel a răspuns:

Intri in Catalyst Control Center -graphics-3d-iti selecetzi jocul, ori il adaugi in lista-dai jos pana gasesti Wait for vertical refresh si selectezi quality - allways on. Dupa dai la openGL tripple buffering, si selectezi enable

| Claudiu1905 explică (pentru elvisel):

Nu corespunde cu ce am eu dar am gasit ceva ce limiteaza totul la 60Hz, indiferent de setarile sistemului. Nu pot nici sa te contrazic, pentru ca se vede ca stii despre ce vorbesti, dar nici sa te aprob din moment ce eu am ceva usor diferit.

| elvisel a răspuns (pentru Claudiu1905):

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema, Spor la fps big grin

| Claudiu1905 explică (pentru elvisel):

La monitor sunt Hz iar la PC si placa video fps. E acelasi lucru dar se numesc diferit. Am spus gresit 60Hz, sunt 60 fps. Monitorul are maxim 60Hz oricum, in timp ce PC.ul poate produce mii de fps pana incepi sa vezi iesind fum din placa video. Asta voiam eu sa evit. Am avut un gtx 750, 550 lei, care asa si-a gasit sfarsitul in doua saptamani, cred c-am si plans. Dar si asta a rulat din greseala vreo saptamana la 80 de grade insa AMD sunt mult mai rezistente. Si mai putin performante ce-i drept.