| xRaduC a întrebat:

Sunt pe Windows 10 si am un Asus Tuf Gaming FX505DT (laptop). Caut sa joc jocuri mai vechi, precum AoE, SWGB (ca AoE), Quake 2, dar ori de cate ori le deschid, primesc un ecran negru. Pot iesi din ecranul negru cu ALT+D sau ALT+F4, se aude muzica jocurilor, cand mut cursorul se aud si sunetele de la lista de optiuni ale jocului (New Game, Options, Exit etc.), dar vad doar negru in fata ochilor. Nu stiu sub nicio forma sa rezolv problema asta si ma enervez la culme. Ma gandesc ca este posibil sa fie pe aici vreun geniu care sa stie rezolvarea la problema, de asta intreb. Las o lista cu ceea ce am incercat sa fac:
1. Sa rulez ca administrator pe SP2 jocul.
2. Sa ii schimb rezolutia prin alte programe, precum Voobly - am reusit sa ii schimb rezolutia, dar jocul era unplayable. Puteam sa il joc doar pe Windowed, altfel dadea black screen cand il puneam inapoi pe full screen.
3. Am incercat alte versiuni de jocuri, mai noi si mai vechi, patch-uri, precum gog, tot nu a mers...
4. M-am dus la Programs and Features si i-am dat enable la Direct Play (aflat la Legacy Components) - tot nu a mers.
5. Nici versiunea de pe Steam nu merge, ca pe aia am deschis-o prima data, deci nu trebuie sa fie original.
6. I-am dat si cu setari de startup din steam, precum -windowed, -window si -nostartup, dar nu a mers.
7. Am rulat jocurile efectiv cu click dreapta pe ele si le-am dat sa ruleze cu NVidia, am fost si in control panel-ul de la placa video si am setat jocurile sa ruleze cu placa, dar nici de data asta nu a fost sa fie...
8. Am incercat sa reduc numarul de nuclee la jumatate, tot nimic... Am rulat jocurile si cu placa integrata.
9. Sa le pun pe o masina virtuala pe windows xp ar fi nasol, pentru ca nu pot sa am aceeasi experienta a jocului, tinand cont ca nu merge la fel de bine, deci este exclus sa folosesc virtual box sau hyper-v.
10. Asta ma omoara la culme: colegul meu de camera are un laptop similar cu al meu, ceva mai slabut in ceea ce priveste componentele. Diferenta dintre al lui si al meu e ca lui ii iau jocurile din prima si ii afiseaza meniul. Nu stiu ce sa zic, o rezolvare sigur exista, dar simtean nevoia sa incerc si aici sa o caut, tinand cont ca este foarte importanta.

Idei la care m-am mai gandit ar fi:
-sa intreb echipa Asus de ce se intampla asta
-sa reinstalez windows-ul
-sa fac downclock la placa video

Eu nu caut o rezolvare particulara, caut una generala, fiindca e clar ca problema asta o voi mai intalni si la alte jocuri, insa chiar nu imi dau seama care este cauza.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca in primul si in primul rand tine in egala masura de sistemul de operare cat si de resursele hardware si software precum open gl, directX etc
Adica jocurile acelea sunt prea vechi ca sa le rulezi pe un sistem nou si nici nu vad de ce te-a luat nostalgia.
Nu ai sa ai confortul si puterea unui Lambo intr-o Dacie chiar daca o tunezi sa faca fata unui lamborghini, asa si la tine vrei sa joci cu "lamborghini" jocurile care mergeau pe "dacia"winking
cu siguranta ca este o varianta cea cu masina virtuala dar cum spuneam din punctul meu de vedere nu merita efortul, caci si acolo s-ar putea sa te confrunti cu alte erori.
Dar eu nu-s geniu, poate apare un dexter al IT-ului si iti spune sa dai 2 comenzi si gata laughing

| xRaduC explică:

Oops, am uitat sa vin cu solutia la problema mea. Am rezolvat problema reisntaland windows-ul