| SlenderMan299 a întrebat:

TPU care e mai bun dintre astea 2 laptopuri:

Intel Core i7 Mobile 4500U 1, 8 ghz 2, 4 ghz Dual Core with turbo boost 3 ghz

Ram 8 GB DDR 3 L

Nvidia Geforce GT 750 M VRAM 4 GB

Si al doilea :

Intel Core I5-3230M,2.6 GHZ cu Turbo Boost pana la 3.2 GHZ(datorita celor 4 nuclee ale procesorului)4GB de RAM DDR3, placa video Nvidia GeForce 610M de 2GB

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nici unul, daca ar fi sa aleg intre ele mai degraba as merge pe al dopilea. Nu de alta, dar 4500U e ultra-low voltage si degeaba e i7, sacrifica performanta pentru consum. http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4500U-vs-Intel-Core-i5-3230M - dupa cum vezi, procesoarele sint aproape identice, doar ca i7-le consuma mult mai putin curent. GT 750M e intr-adevar cu mult peste 610M. In alta ordine de idei, cu 800 EUR iti fac un desktop care sterge pe jos cu mama laptopurilor cu i7 4500U si GT 750.
@StefanVLY: Nici un wau. Am 8 GB de RAM de vreo doi ani si niciodata nu mi s-a parut wau. Faptul ca are 4 GB de memorie e egal cu zero. La rezolutia la care se foloseste de regula pe laptopuri 1 GB ii era mai mult decit suficient. Ce e drept sint foarte multi care se uda ca tine cind vad niste cifre mari...

| SlenderMan299 explică (pentru KodrutZ):

Dar din cate am vazut acolo la single core i7 bate pe i5 la fel si la features si la fel si la CPU Boss Score http://cpuboss.com/cpu/Intel-Core-i5-3230M

| KodrutZ a răspuns (pentru SlenderMan299):

Diferenta e infima si nu e justificata de catre pret. Faci un sistem desktop cu i3 si o placa video ca lumea si o sa stearga pe jos cu i7-le ala cu GT 750 in aproape orice scenariu.

| SlenderMan299 explică (pentru KodrutZ):

Nu vreau sa-mi fac desktop deoarece am nevoie de laptop sa il transport.

| KodrutZ a răspuns (pentru SlenderMan299):

Daca vrei jocuri, iti faci desktop. Pentru mobilitate, iei un ultrabook sau un laptop oarecare. Pe termen lung, un laptop de-asta facut cu picioarele cum sint cele de la noi de pe piata e foarte pagubos. Nu de alta, dar nu prea vad oameni cu Pansonic Toughbook pe la noi... si nici de cumparat nu prea gasesti asa ceva. La noi gasesti specificatii "wau" dar iti e frica sa le tii de un colt. La cum crapa placile de baza dupa ~1.5-2 ani in conditii de utilizare zilnica pentru citeva ore cu ceva load (par example 2-3 ore de gaming intens pe zi, in medie), asta nici nu mai aduc aminte...

| CoL00SaL a răspuns:

Wow...intel core i7 este cel mai performant sistem de pana acum, cu placa video de 4gb destul de bun pentru gaming...deci eu zic ca cel mai bun este Intel core i7!

| StefanVLY a răspuns:

Salutări, primul, părerea mea, 4gb placă video, 8gb ram, wau. Iţi merge fulger, super, ce preţ are primul laptop? Eu zic că primul este mult mai bun.

| SlenderMan299 explică (pentru StefanVLY):

800 Euro. Faceam o comparatie dintre laptop-ul meu si a lui unu.

| StefanVLY a răspuns (pentru SlenderMan299):

Şi al tau care este? Primul?

| SlenderMan299 explică (pentru StefanVLY):

Da

| georgetzop a răspuns:

Primul clar, e aproape dublu la performanta decat cel de al doilea cu toate ca nici celalt nu erau

| nemesis1000 a răspuns:

Cel de al doilea laptop, are placa video slaba, deci nu-l rcomand. Nvidia GeForce 610M are latimea de banda pe 64 biti. Nvidia Geforce GT 750 M are latime de banda pe 128 biti.Primul laptop in ansamblu este mai bun.Il recomand.