| Superior a întrebat:

Unity e un program util de facut jocuri? Are grafici bune?

Răspuns Câştigător
| Veerra a răspuns:

Util atât timp cât tu știi să le folosești. Toate cele trei sunt motoare de joc extrem de puternice și fiecare au atuurile lor. Trebuie să determini care dintre ele funcționează cel mai bine pentru tine.
Unity oferă o gamă largă de caracteristici cu un UI prietenos și e mai ușor de învățat ca UE4 și CE3. Unity e folosit în mare parte pentru jocuri 2D/2.5D, Android și jocuri cu o grafică medie.
Poți găsi multe tutoriale și asset-uri gratuite iar comunitatea e mult mai numeroasă. Pe partea 3D Unity momentan nu e capabil să creeze ( e greu) grafică cu o calitate a jocurilor făcute în UE4 sau CE3. De obicei jocurile făcute în UE4 arată excepțional ( Abzû, Mirror’s Edge Catalyst, Dishonored 2), pentru asta de obicei necesită bani.
UE4 și CE3 sunt motoare de jocuri în special pentru FPS-uri. Cu UE4 se pot realiza jocuri cu o estetică uimitoare, peste ce a ce poate realiza Unity. UE4, după părerea mea, are un UI mai complicat cu o curbă de învățare mai mare. Prin faptul că e folosit în mare parte pentru FPS, alte tipuri de jocuri se realizează mai greu ca în Unity.
Amândouă necesită cunoștințe de programare. În Unity poți crea jocuri simple și fără, însă dacă vrei să te extinzi trebuie neapărat să știi programare.
Unity momentan este bătut de amândouă UE4 și CE3 pe categoria grafică, însă nu are rost să lucrezi la ele dacă nu-ți se potrivesc. Nu zic că jocurile în Unity arată rău, chiar deloc, Unity5 e capabil să întreacă oarecum UE4 însă necesită bani. Ca exemplu Grow Home și Grow up au grafică low-poly, asta nu le face jocuri rele. Mulți indie developers mai nou folosesc grafică low-poly, e mai ușor de făcut, nu ia mult timp iar jocul nu arată rau delor. ( Exemplu ar fi cei de la Landfall, m-am distrat de minune cu Clustertruck, un concept relativ simpu.)
Eu am folosit Unity însă m-am întors la GameMaker, având cunoștințe de programare aproape nule iar stilul meu e 2D pixel-art, păcat de lipsa mea de motivație.
Aici rămâne să decizi ce e potrivit pentru tine. Îți urez succes, și îmi cer scuze dacă sunt prezente greșeli de ortografie și comentariu lung ca un roman.

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Da, cu Unity poți realiza o grămadă de aplicații și jocuri. 2 exemple bune sunt Grow Home și Grow up, jocuri realizate cu Unity.
Există și o grămadă de 3rd party plug-ins pentru realizarea de "assets" pentru program.

| Superior explică (pentru SilviaDulcik):

Bate Unreal Engine sau CryEngine3?

Răspuns utilizator avertizat