| RickGrimes a întrebat:

Va rog TPU! Am nevoie DE AJUTOR! Cine stie mai bine minecraft va rog sa ma ajute! Funda tot ce vrea el. Deci, ma joc minecraft iar din pacate am un lag... CAM foarte mare pe singleplayer! Pe multiplayer nu stiu de ce dar imi merge fara lag, dar pe singleplayer imi merge cu lag! Setarile le am pe minim toate si pe off nu pot sa cred ce lag am.
Am 2, 5 GB de RAM si din pacate am o placa integrata... dar totusi la 2, 5 gb sa am asa lag. am vazut unii cu 2gb care li se misca mai bine decat mine sad si ma oftic ca tot e la minim crying! Dar va rog help cum sa scap de lag in singleplayer ca pe multiplayer mi se misca fara lag. cateodata am frame-uri dar chiar asa lag pe single si pe multi nu sad Help VAROG!

Răspuns Câştigător
| kind4r a răspuns:

E bine daca poti aloca RAM din louncherul tau, apasa edit profile si bifeaza JVM Arguments, dupa aceea intru acest lucru: -Xmx2048M -Xms2048M (acum minecraft-ul v-a porni cu 2 GB RAM), apoi trebuie sa opresti V-sync ul deoarece limiteaza drastic FPS-urile, apoi la ferformance trebuie sa fie max FPS nu Power Saver. Iar cu chunk-urile mai da-le un reload cu F3+a big grin

2 răspunsuri:
| kind4r a răspuns:

Cum este V-sync-ul? daca este pe on iti limiteaza frame-urile la cat poate duce monitorul tau.
Ai MC cumparat sau SP? daca este MC cumparat poti modifica cat ram sa ii aloci minecraftului (default el utilizeaza 1Gb), daca este SP nu stiu ce sa zic..., nu folosesc asa ceva big grin

| RickGrimes explică (pentru kind4r):

Din pacate nu este cumparat(Este cracked) Dar am un launcher de 1.6 si acolo pot aloca RAM dar daca dau 1.2 sa spunem imi da o *** eroare. si imi pare ram am doar 2.5GB iar V-sync-Ul este on. dar nu stiu cum sa-l tin ori pe on ori pe off! Si inca o problema daca poti sa-mi raspunzi mi se incarca greu cred ca si de la chunk-uri, ca se incarca urat rau. am optifine da, la chuck updates e pe multi-core am incercat si pe default dar tot rau. Daca imi dai un raspuns bun o sa iti dau funda.

| kind4r a răspuns (pentru RickGrimes):

E bine daca poti aloca RAM din louncherul tau, apasa edit profile si bifeaza JVM Arguments, dupa aceea intru acest lucru: -Xmx2048M -Xms2048M (acum minecraft-ul v-a porni cu 2 GB RAM), apoi trebuie sa opresti V-sync ul deoarece limiteaza drastic FPS-urile, apoi la ferformance trebuie sa fie max FPS nu Power Saver. Iar cu chunk-urile mai da-le un reload cu F3+a big grin