| Zoombe3 a întrebat:

1. Am vazut/auzit foarte multe cazuri in care familia decide ca un membru al familiei sa fie intretinut doar cu ajutorul aparatelor, acesta aflandu-se in coma profunda. Am auzit de cazuri in care pacientul a fost tinut 20 de ani. Voi ce parere aveti?
2. Un alt aspect ar fi, daca biserica ortodoxa nu este de acord cu injectia letala, nici in cazul detinutilor nici in cazul oamenilor grav bolnavi care cer aceasta metoda (fiindca doar Dumnezeu poate decide cine moare si cine traieste) atunci de ce biserica este de acord cu sustinerea unei persoane in coma grava doar cu ajutorul aparatelor?
Daca Dumnezeu decide ca persoana respectiva trebuie sa moara atunci ar trebui lasata la voia Domnului, adica biserica ar trebui sa procedeze la fel in ambele cazuri,(aici ma refer strict la deciziile bisericii ca institutie)
Noi ca oameni, putem face ce vrem, dar comportamentul bisericii ortodoxe mi se pare rusinos si total lipsit de fundament.

Răspuns Câştigător
| simpluEu. a răspuns:

Acelasi caz a fost discutat si aici in Italia... o fata a fost tinuta 17 ani in viata de un aparat...si stii de ce? pentru ca cretinoidul si idiotul de papa de la vatican nu a fost de acord sa o lasa sa moara. oare asa de tare le place sa vada o persoana care se chinuie sa traiasca?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa fim seriosi, Biserica Ortodoxa se comporta asa cum trebuie in ambele cazuri. Asta pentru ca primul caz este asimilat sinuciderii care e considerata un pacat, iar in al doilea aparatele il ajuta pe bolnav sa ramana in viata, bolnavul putand sa moara chiar si conectat la ele (astfel sunt asociate oricarui tratament sau act medical).
Nu am discutat aspectele morale sau legale nici pentru niciuna din cazuri, ci strict pozitia Bisericii Ortodoxe, dupa parerea mea perfect justificata in virtutea propriilor norme.

| Ben. a răspuns:

Mi-e cam greu sa decid.cd ma gandesc ca nu mai poate reactiona inclin sa cred ca e un atentat la demnitate. dar rudele nu inceteaza sa spere si... speranta moare ultima.

| hashe86 a răspuns:

S au intalnit cazuri in care dupa ani de zile de coma si mentinere a semnelor vitale de catre aparate, pacientul s a trezit. nu cred ca orice "mort" poate fi tinut in viata de aparate. poate ca are si el acolo 1% sanse sa traiasca, de ce sa i-o luam noi?! decizia cred ca ar trebui sa o ia familia si nu biserica, care la randu i e constituita din oameni, deci deciziile sunt subiective. in Biblie nu e specificat nicaieri clar acest lucru, ci totul depinde de cum interpreteaza fetele bisericesti.
oricum nu i doresc nimanui sa fie pus in pozitia in care ar trebui sa decida daca cel apropiat sa traiasca sau sa moara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa sustii o viata asa, este extrem de scump.Asta e cea mai importanta problema.
Apoi, numa familia ar trebui sa decida cat poate fi mentinuta in " viata " acea persoana, asta in cazul in care nu exista o opinie clar exprimata a acesteia.
Mie asa mi se pare de bun simt.

Răspuns utilizator avertizat