| Belciu a întrebat:

1. Daca obtin venituri din comodat, ele apar inregistrate la Fisc pe fisa fiscala?
2. In calitate de mostenitor pot obtine copii dupa fisa fiscala a parintilor? In ce mod? Ce sa cer?
3. Pe fisa fiscala apare si adresa imobilului inchiriat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Comodatul este un imprumut de folosinta esentialmente gratuit, asa ca din acesta nu se pot obtine venituri. Pentru a obtine venituri trebuie sa inchei un contract de inchiriere si acesta se inregistreaza la fisc si se plateste impozit anual de 16% pe veniturile din chirie.
2. Poti obtine un certificat fiscal, ca parintii si-au achitat impozitele.
3.Pe rolul de la Impozite si Taxe apare adresa imobilului si este trecuta si pe certificatul fiscal. Numai bine!

| aylin_8497 a răspuns:

1. daca comodatul e cu o societate, e posibil sa apara, mai nou de la inceputul anului comodatele pentru deschiderea sediului social se inregistreaza la AFP, si se pot face verificari...

2. te duci la AFP-ul de care au aparinut patintii si completezi o cerere si soliciti o fisa fiscala, cred ca iti trebuie o taxa de 2 lei(sper sa nu gresesc)

3. la aceasta intrebare nu sunt sigura de raspuns asa ca ii las pe altii sa raspunda