| anonim_4396 a întrebat:

Daca am mama angajata cu 1200 lei net(2100 lei brut) și tatăl decedat, după care am 640 lei pensie de moștenitor pe numele meu, pot obține banii de liceu?
Sunt singur, sora fiind de 25 de ani și măritată(alt domiciliu) și nu obțin alte venituri(în afara alocației de 84 lei).
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine banii de liceu, avand in vedere ca depasiti suma de 500 lei pe membru de familie, conform HG 1488/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1)Beneficiari ai Programului naţional de protecţie socială «Bani de liceu» sunt elevii care se află în întreţinerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie, realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, este de maximum 500 lei, precum şi elevii care beneficiază de o măsură de protecţie ori aflaţi sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiţiei de venit precizate mai sus."
Chiar si fara pensia de urmas tot depasiti aceasta suma.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te încadrezi.