| Utilizatoare123 a întrebat:

A avut bunica mea o defectiune la un cablu TV si a chemat pe cineva de la Digi. I-a atras atentia ca de ce are doua televizoare si un singur abonament... E normal sa ii faca o astfel de observatie? Trebuie doua abonamente/contracte pentru doua televizoare? Eu n-am mai auzit asa ceva.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Omul acesta isi bate joc de bunica ta.Ce zice, ca poate mai prosteste pe cineva si mai stoarce niste bani bagand pe gat un abonament de care clientul nu are nevoie.Ma ingrozeste gandul ca asa face si cu alte persoane in varsta.Nu ar strica o reclamatie, daca ii stie cumva numele, pentru astfel de tactici mizerabile.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil s-a referit la legatura spre cele doua televizoare.
Daca firele au fost doar legate intre ele, impreuna, atunci trebuie montat un switch (distribuitor) intre fire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbesc și ei să nu tacă

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, nu trebuie contracte separate. Poți avea oricâte televizoare vrei.Probabil un pârlit nou care habar nu are de mai nimic, sunt mulți din ăștia peste tot.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu are treabă, eu acasă am cablu pe Digi și am 3 televizoare la același cablu și nimeni nu a zis nimic, nici chiar cei de la Digi când au venit să vadă nu știu ce, deci nu știu ce să zic

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu are nicio treaba. Nu se face abonament per televizor.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Acea observație trebuie lămurită la ghișeul Digi.
Pentru că s-ar putea să fie problema la abonament, care e posibil să conțină vreo astfel de clauză, mai ales dacă are abonament de bază.
NU pe internet se rezolvă problema, ci numai la ghișeul Digi. Nimeni de pe internet nu are contractul semnat de bunică, ca să știm ce a semnat.

| George1000 a răspuns:

Cablu amalog poți avea 1 singur pe n televizoare. Problema se schimba când vine vorba de cablu digital. Aici e vorba că îți trebuie un receiver (mediabox) pe fiecare televizor. Primul mediabox cel principal e gratuit. Celelalte plătești o chirie de câțiva lei (5-10) depinde de cat de darnică sau avară e firma. Eu spre exemplu la Vodafone am platit ceva timp chirie la unul dintre ele dar acum am gratuit pe ambele. De când am renegociat ultimul contract. Și oricum am multe reduceri de fidelitate. Că sunt la ei din 1990 când se numeau Astral Brăila. Apoi ăștia au fost înglobați in UPC și apoi în Vodafone.