| fany332 a întrebat:

A mai auzit cineva de asa numita agentie de pubicitate Ciao international advertising? Umblam azi prin oras(Cluj) si la un moment-dat am fost oprit pe strada ca sa fiu invitat intr-o locatie sa mi se spuna faptul ca sunt persoana potrivita conform standardelor la oamenii ce cauta ei si mi-au prezentat o colaborare legata cum ca daca vreau timp de un 1an sa particip odata pe luna la sedinta de foto shooting cu diverse vestimentatii sport, ceva spoturi publicitare, cursuri ce actorie, casting,(totul realizat la un nivel profesional) mie oferindu-mi onorariu de vreo 500E album foto si vestimentia la care faceam reclama. Eh pana aici toate faine numa bine, imi spune mai apoi ca aceasta colaborare implica si o investite de 600lei, imi arata acolo in fata contract de vreo 4-5 pag, imi cerea sa platesc astazi 200lei si in feb restul de 400. Mi s-a parut tare dubios pe langa faptul ca inceput tipa aia sa insiste la mine ca nu vreau sa investesc in imaginea mea si ca sunt zgarcit la 200lei, desi i-am spus frumos ca n-am de unde sa-i scot azi 200lei, s-a uitat asa urat la mine si a zis bine o zi placuta. Voi ce parere aveti? nu pare cam suspect sa ceri asa pe loc bani? si 200lei..de unde sa aiba omu atatia bani chiar atunci,
tu laudu-l de pe strada Ce-i drept mai vazusem acolo si alti oameni intervievati dar nu cred ca e cineva atat naiv.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai lua după astfel de ŞMECHERII!
Este plin Clujul de "agenţi" ( fete şi băieţi ) care "pescuiesc" FRAIERI/FRAIERE cu aceste texte rolling on the floor

Toate cele bune!

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pacaleala! Stai linistit!

| fany332 explică (pentru Salontanul):

Asa ma gandeam si eu.n-au nici macar un site))

| darrio2007 a răspuns:

Țeapa curată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, si eu am luat teapa. Am depus plangere de inselaciune la politia de pe strada Decebal. Ar fi bine sa mearga cat mai multi sa se adune plangerile. Mie mi-au dat 250 de lei inapoi, legal daca depui cerere de retragere in 14 zile sunt obligati sa iti dea banii inapoi. Nu va lasati pacaliti daca va ameninta, e un bluf totul, ultimul lucru pe care il vor este sa trebuiasca sa se justifice in instanta. Daca vreti va pot ajuta cu cererea. Contactati-ma pe thor_vik2002@yahoo.com. Nu pot da mesaje pe site pentru ca sunt membru nou.

| Ellise2 a răspuns:

Si daca tot e o mare păcăleală, de ce inca mai funcționează? De ce nimeni nu i denunța?

| Ellise2 a răspuns:

Da,eu sunt una naiva care am semnat contractul, m.au aburit într un asemenea hal, încât am dat si avansul de 300... iar abia după ce am ajuns acasă am intrat sa net sa aflu cat mai multe despre ei, si clar mi am pus funia in gât. Întrebarea este ce i de făcut? Sa ies din toată treaba asta...dar si ca sa i scutim pe alții? Politie, protecția consumatorului? Ajutați ma va rog cum sa ies din toată pacaleala asta.

| Ellise2 a răspuns:

Eu am depus cerere de reziliere la contract .....nu mi au comentat ....ci ba ca mi dau si banii înapoi, oricum chiar sunt curioasă ...cu voi restul cum decurg lucrurile.

| Scutari_Dumitrita_1995 a răspuns (pentru Ellise2):

Mi-e foarte ciudă că am aruncat și eu azi 99 de lei în vânt, fără să mă documentez mai întâi. Aș vrea să te întreb dacă ți-a fost returnată toată suma înapoi, inclusiv banii pentru așa-zisa „taxă de înscriere"

| Morpheus100 a răspuns:

Update la un raspuns anterior: Mi-am recuperat pana la urma toti banii, si cei 99 de lei pe care refuza sa ii inapoieze cu orice pret. Le-am promis ca o sa scriu ceva pozitiv despre experienta mea cu ei. Firma functioneaza exact la fel ca zeci de firme tepare din ultimii zece ani in Romania (google "Blue models Cluj", "agentie teapa", etc, gasesti zeci de cazuri cel putin), dar sunt convins ca sunt o exceptie si sunt prima firma serioasa din domeniu. Faptul ca la inceput au refuzat sa imi inapoieze banii si i-am recuperat doar cu ajutorul politiei arata ca sunt seriosi.

Se pare ca intr-adevar au contract cu o firma de hairstyle, dar daca ofera la 0.1 % din clienti ceva asta nu inseamna ca nu sunt escroci. Ei abordeaza oameni pe strada, apoi pun presiune cu tehnici clasice (acum ori niciodata, nu pot astepta, maine trimit cataloagele, etc) si au promisiuni cel putin exagerate. Este o diferenta intre a-ti vinde marfa si a minti cu tupeu si nesimtire.

| Morpheus100 a răspuns:

IMPORTANT: Legal sunt obligati sa va dea banii inapoi http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/oug_34_140616.pdf
Faceti cerere, mergeti la politie, nu renuntati.

| Melody009 a răspuns:

S-au mai intamplat cazuri din acestea: in 2011 se numeau "Look of World", in 2013 Blue Models, siin 2015 "ciao international advertising". sunt aceias si continua sa faca acela lucru : sa caute persoane naive, pe care le conving sa se inscrie la o colaborare pentru 1 an cu participare odata pe luna la sedinta de foto shooting cu diverse vestimentatii, produse cosmetice (pentru inscriere se cere 100 lei), dupa care asa zisa directoare iti explica mai multe si iti vorbeste despre un contract si un album foto, cursuri de actorie si iti cere 600 lei (exact cum ai spus si tu fany332 ). Toata povestea asta e o mare MARE INSELATORIE. Mare grija! Ei sunt in continuare pe Str. Memorandum nr. 26. si continua sa faca acelasi lucru: sa-si bata joc de persoanele naive.

| mihaiion22 a răspuns (pentru Melody009):

Daca,datorita stupiditatii mele si unui urias val de entuziasm in acel moment am semnat acel contract si le-am dat 200 lei, nu achit restul de 400 lei se poate ajunge in instanta? tinand cont ca firma e o pacaleala

| bogdan17081995 a răspuns:

Am patit si eu asa azi, am semnat contractul si 250 de lei
am sunat pentru reziliere si au zis ca numai daca imi platesc restul contravalorii contractului se poate rezilia contractul

| bogdan17081995 a răspuns:

Oare pot face ceva sa imi primesc bani inapoi si sa nu mai platesc restul?

| Laura134 a răspuns:

Mda, nu știu ce să zic, și pe mine m au oprit azi în centru, mno, am intrat, mi au luat măsurile, mi au luat interviu, mno, mi au dat număr de telefon. Să sun dacă am vreo nelămurire, și mi au făcut poze. Dar ce i drept, e că a fost un caz mai de mult dar se numea "look of world" nu stiu ce să zic. Mie nu mi au luat bani, sper să fie adevărathappy

| Coltalb2019 a răspuns:

Buna...eu sunt inscrisa si am participat deja la popacademy pentru schimbare de look.m au tuns, m au vopsit, a fost ok, luna trecuta si am fost cu mai multe fete, doar fete.

| Coltalb2019 a răspuns:

Buna...nu stiu ce sa zic dar eu am participat la pop academy in ianuarie.am fost tunsa, vopsita, practic schimbare de look
Nu mi au dat nici un motiv sa ma indoiesc de ei.

| Popoviciu_Brigitta_1996 a răspuns:

Hey, si eu am fost oprita astazi si mi s-a spus ca trebuie sa acchit o suma de 99 de lei care il primesc innapoi la primul shooting. I-am intrebat daca mai trebuie sa achit bani dupa asta si mi s-a zis ca nu, dar dupa comenturile voastre aparent se pare ca a fost o minciuna.

| Alexandru_Calugarescu_1995 a răspuns:

Dintre cei care au platit avansul si au facut pozele a rezolvat cineva ceva?

| ilonaeszter a răspuns:

Mihaiion22.
Am patit si eu la fel. Astazi maduc la un avocat ca sa ma interesez despre ce este vorba...din pacate noi am semnat un contract, daca chiar este o pacaleala atunci si daca ne da injudecata si suntem mai multi care am avut incredere in vorbele lor, castigam procesul. Asa ca va rog frumos cei care sunt in situatie sa lasa un comentariu si un contact unde putem sa vorbim in particular. Multumesc, revin dupa ce ies de la avocat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ilonaeszter):

Si eu am patit azi si as vrea sa ne adunam mai multi sa vedem ce putem face...

| Ciumeg_Vasi_1994 a răspuns (pentru ilonaeszter):

A functionat ceva pe calea juridica, imi poti scrie in privat (viguliviu@yahoo.com) sau ai gasit o alta cale?

| vilda a răspuns:

Eu nu cred ca lucrurile stau cum spuneti voi! ma indoiesc de ce spuneti pentru ca eu am beneficiat de job-uri datorita lor! plus de asta oameni buni spuneti cu gura voastra ca v ati primit banii inapoi cand v ati razgandit, pai inseamna ca pana acum nu ati avut contact cu firme tepare! ce i care va dau teapa, ramane teapa, nu primiti in ruptul capului nimic din ce ati platit! va voi atasa aici si poze de la activitatile mele

| Vas_Daniela_Si_1988 a răspuns:

Buna am o problema cu cei de la ciao international..am achitat intreaga suma 800 lei pentru album foto plus 130 lei taxa inscriere si nu am beneficiat de nici un serviciu. A trecut o luna de la semnarea contractului. Cum as putea sa-mi recuperez banii si sa reziliez contractul. Va multumesc

| Nanciu_Denisa_1997 a răspuns:

Buna. Am pățit și eu asta, am fost fraiera și am plătit taxa de 110 lei, am sunat azi la numărul de telefon pe care mi l-au dat și normal ca nu mai răspund. Îmi poate spune cineva cum sa îmi primesc banii?