| asacineva a întrebat:

A recuperat cineva impozit pe venitul din strainatate? Si-a scos cineva certificatul de rezidenta fiscala? As dori informatii concrete de la cineva care a trecut prin tot acest proces si ce anume presupune.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Daca e venit din munca legala, nu mai e taxat a doua oara. Mai nasol e cu proprietatile, ca acordurile contra dublei impozitari sunt complicate si s-ar putea ca proprietatile sa nu fie 100% scutite de dubla taxare. Ma rog, depinde si de ce detii si ce valoare are, de ex. un laptop sau un televizor poti sa le aduci fara probleme, eu ma refer in special la case, firme, actiuni, etc.