| cheloo74 a întrebat:

Aceasta nu este o intrebare ci este un indemn la rememorarea anumitor evenimente. Scurt:
-la scurt timp de la Revolutia de la Timisoara a mai avut loc tot la Timisoara un miting de protest. De ce? Pentru ca dupa instalarea lui Iliescu la conducerea tarii multi si-au dat seama ca in pozitiile cheie ramasesera aceiasi activisti de partid de pe vremea lui Ceausescu. La acel miting se cereau mai multe lucruri. Punctul 8 al proclamatiei de la TM spunea ca toti cei banuiti ca ar fi avut legaturi cu fostele structuri sa fie inlaturati de la conducere si sa se faca o epurare a structurilor comuniste odata pentru totdeauna. Nu s-a facut asta. In Bucuresti incepe un miting similar in Piata Revolutiei. Oamenii aceia cereau de asemenea excluderea comunistilor din toate structurile. Ar fi fost sansa Romaniei daca Iliescu tinea cont de dorinta poporului. In schimb el a chemat minerii ca sa restabileasca "ordinea in tara". Urmariti aceasta secventa si poate veti intelege de ce il urasc din tot sufletul pe acel om si toata sleahta lui. De ce nu voi vota niciodata pe cineva provenind din randurile PSD.
Filmuletul face parte dintr-un lung metraj dar imi pare nespus de rau ca nu stiu titlul original. L-am vazut intr-o noapte pe un post nemtesc dar nu am prins inceputul. S-ar putea sa fie asta: http://filmeromania.blogspot.com/2009/08/mineriada-13-15 -iunie-1990.html Oricum in concluzie : priviti acei oameni care fug, haituiti fiind de acele bestii cu chip de om. Femeia aceea in varsta putea sa fie mama dumneavoastra, bunica, sora. Oamenii aceia batuti crancen ati putea sa fiti voi. Mergeti la vot, dar ganditi-va bine inainte de a da cu stampila.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Gresesti cand spui ca ar fi avut sansa Iliescu sa restituie revolutia confiscata, nu acest lucru a vrut el. Este un comunist convins pana la moarte ar fi fost in stare cred sa omoare de 10 ori mai multa lume numai sa se mentina la putere. Cei din jurul lui nu contau ce fac cu conditia sa ii fie caini de nadejde.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai daca se aplica punctul 8 al proclamatiei de care vorbesti, Geoana nu avea duminica un contracandidat. Hai sa rememoram si faptul ca unul dintre candidati a fost el insusi nomenclaturist, cu o functie destul de inalta in ministerul transporturilor, ba mai mult, investit cu increderea de a fi lasat sa isi desfasoare activitatea in occident, in timp ce contracandidatul sau este acuzat ca ESTE SUSTINUT de un fost nomenclaturist, marginalizat insa in ultimii ani si tras pe o linie moarta, intr-un post conform pregatirii sale, dar de unde nu se putea sub nicio forma manifesta politic.
Asa cum am mai afirmat, mi se pare stupid sa mai vorbesti despre comunisti intr-o campanie electorala din 2009, dar ascultand astfel de discursuri macar poti distinge intre fapte si vorbe, vazand pana unde poate merge ipocrizia. Asadar ganditi bine unde inainte de a da cu stampila.
In privinta mineriadei e la fel de ciudat sa o amintesti dupa aproape 20 de ani, mai ales ca pe atunci de Geoana nu auzise nimeni. Basescu in schimb incepea sa se afirme ca subsecretar de stat, apoi ministru, ba chiar ca si reprezentant al acestui partid in Parlamentul Romaniei.
Asadar "mergeti la vot, dar ganditi-va bine inainte de a da cu stampila."

Stefan
| Stefan a răspuns:

Da! Voi merge la vot si cum spui tu, consider ca ai dreptate, ma voi gandi foarte bine inainte de a vota.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Voi merge la vot asa cum am fost intotdeauna, e datoria mea de om si cetatean al acestei tari si bineinteles ma voi gandi bine inainte de a aplica stampila.

| liviu00 a răspuns:

E distractiv ca ai impresia ca poti vota un candidat necomunist dintre doi comunistilaughing.

| laura_2327 a răspuns:

Ba tu sa nu o faci pe maicamea vaca ai inteles be nene.in poza te vad om dezvoltat fizic dar credeam ca si mintal, ce te bagi si tu nenea repede. baa tu sti macar despre ce am zis "oameni tampiti"...nu ma refeream la tine special si la altii care ii cunosc da deci du-te tu cu maicata la pascut si vezi sa nu imi mai faci mama vaca.si nu iti pune tu mintea ta de om batran cu una de un copilas de cativa ani dap...inainte de a scrie ceva vezi ce scrii nene ca pe aici mai sunt si de aia mai mici om in toata fire cum poti sa zici "mata care te-o fatat" baaa pe mine mama m-o nascut poate pe tine te-o fatat mata da

| laura_2327 a răspuns:

Si nu va suparati (asa e politicos sa vorbesti cu persoanele bartane) de ce v-am zis mai jos dar dumneavoastra mi-ati facut mama cum a-ti facut-o da deci nu cred ca era necesar de asemenea chestie. eu pe aia ce le-am scris oameni tampiti ii cunosc asa ca nu va mai bagati da

| laura_2327 a răspuns:

Sa stiti ca mie imi pare rau despre ceea ce v-am zis mai jos dar cand am vazut ce a-ti zis tocmai despre mama mea...

eu imi cer scuze!