| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de mineriada din 1990 și de Ion Iliescu fostul președinte al României între anii 1990-1992, 1996-2000,2000-2004?
Eu cred că e principalul vinovat pentru mineriada din 1990.
Au murit multi oameni nevinovați bătuți de mineri.Și cine credeți că i-a chemat pe mineri? Iliescu.Si apoi cine le-a mulțumit pentru ce au făcuu? Tot Iliescu
Nu degeaba e acuzat de crime împotriva umanității acest mare nemernic.Ratiu in 90, Constantinescu in 92 și Vadim Tudor in 2000 puteau fi alternative mult mai bune că Ion Iliescu, autorul moral pentru morții de la mineriada
Ce părere aveți despre acest subiect și mai ales de mineriada din. 1990 când minerii au batut oameni nevinovați care mergeau pe strada,a fost un reportaj despre mineriada și unii ziceau că minerii dădeau in stânga și în dreapta la cine apucau.de exemplu un medic care se ducea la servici atunci în ziua aia,a fost bătută fara motiv doar pentru că trecea pe acolo și se ducea la munca refuzând să se întoarcă înapoi din drumul către spitalul unde muncea, minerii i-au zis sa se întoarcă din drum sau unii erau bătuți până mureau sau intrau în coma. Orucuk au murit multi din cauza minerilor in 90.Nevinovati.Chiar meritau asta? Pentru Iliescu? Miron Cozma? Petre Roman? Eu sunt născut în anul 1994 dar am văzut reportaje pe YouTube despre mineriada Iliescu e vinovat de crime împotriva umanității dar nu va mai apuca probabil sa stea la închisoare căci are 90 de ani.
Ce părere aveți deci de mineriada, ce au făcut scrivmineri sălbatici și Ion Iliescu autorul moral al mineriadei? Credeți că am dreptate in ceea ce am spus?

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Gandeste-te la o tabla de sah si aranjeaza piesele, primul pion Iliescu...