| cosmin986522 a întrebat:

Acum cateva zile am luat o amenda, in cat timp trebuie sa o platesc ca sa nu primesc proprire pe salariu?

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu știu timpul. Dar cred că o poți plăti și în rate; dar trebuie să începi să plătești.
Dacă se ajunge la poprire, va trebui să plătești și onorariul executorului judecătoresc, care poate incepe de la o mie de lei în sus. Apoi se mai adaugă și penalități de întârziere. Și se poate ajunge la cheltuieli chiar mai mari decât amenda.
Eu cred că între 1-2 luni de neplata cazul va ajunge pe mâna executorilor judecătorești. Dar mai așteaptă răspunsuri.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Apoi se mai adaugă și penalități de întârziere."

Nu exista penalitati de intarziere la amenzi.

| Holiday a răspuns:

Minim un an, mai degraba vreo 2-3. Amenda neplatita la un moment dat ajunge la fisc care dupa un timp intai iti blocheaza conturile (daca ai), de abia apoi se trece la executarea silita. Pe de alta parte, n-o sa mai poti vinde casa, masina pentru ca pana nu o achiti nu ti se elibereaza certificat fiscal.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Bună precizarea. Chiar nu am știut.

| horansgang a răspuns:

Iti vine prima data instiintare acasa si iti zice si termenul, si numai dupa, urmeaza proprirea.

| Frank51 a răspuns (pentru Holiday):

Nu se poate bloca contul, nu exista reglementare in aceasta privinta, cel putin nu la persoane fizice.

"Poprirea pe salariu nu poate fi mai mare de 30% din veniturile înregistrate, iar sechestru nu se poate pune pe bunurile necesare vieţii şi muncii."

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul este de 30 de zile.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| Holiday a răspuns (pentru Frank51):

Ba da, bineinteles ca se poate bloca, de fapt asta e prima masura care se ia, inainte de popriri si executari silite.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Termenul este de 30 de zile."

Dupa 90 de zile trebuie sa trimita politia amenda la fisc.
Dar de obicei ajunge dupa 6 luni sau mai mult. Cel putin in Bucuresti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Se vede ca nu ai citit si prevederile legale pe care le-am citat.
Ca nu se respecta aceste prevederi este o alta treaba, dar termenul de 30 de zile este prevazut in OG.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu prea are sens. 15 zile termen de contestatie, apoi trebuie instiintata politia despre contestatie, nu de cel care a facut-o, evident, iar asta sigur dureaza mai mult de 15 zile. Pana redacteaza aia, pana trimit, pana ajunge...N-are nici un sens asta cu 30 zile.

Totusi daca ai legea referitoare la 30 de zile, da un link.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ca sa nu mai zic ca cele 15 zile pentru contestatie incep sa curga, daca n-ai semnat amenda, de la data sosirii ei prin posta si a confirmarii de primire. Pai numai asta dureaza o saptamana minim.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Citeste primul raspuns si acolo am citat prevederea legala. Termenul de 30 de zile curge de la ramanerea definitiva a sanctiunii, daca s-a facut plangere contraventionala de la data respingerii acesteia.
Si daca nu stii legea de ce mai faci gargara?

| Frank51 a răspuns (pentru Holiday):

Citeste inca o data ce am scris. Da se blocheaza, dar nu prea poti denumii blocare ceva la care inca ai acces. Repet.

"Poprirea pe salariu nu poate fi mai mare de 30% din veniturile înregistrate, iar sechestru nu se poate pune pe bunurile necesare vieţii şi muncii."

Daca ai salariu, iti ia din cont, daca ai casa masa curte, nu au voie sa se atinga de ele.

| Holiday a răspuns (pentru Frank51):

Sunt doua notiuni diferite, poprirea pe salariu si blocarea contului. Pentru ca in cazul blocarii contului, practic nu-ti ia nimic, doar ca nu mai ai acces la cont pana platesti amenda sau ce este.