| DavidTitan a întrebat:

Ai voie din punct de vedere legal sa injuri politia? Adica sa le arati degetul sau jignesti verbal.

Daca nu, puteti da legislatia si ce penalizare se poate acorda?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este ilegala, dupa caz poate fi infractiunea de ultraj, prevazuta de Codul penal sau sau contraventia de provocare de scandal in locuri publice, prevazuta de L.61/1991.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punct de vedere legal nu ai voie sa jignești pe nimeni.

| sierra1 a răspuns:

Ai voie să faci ce și cum vrei dar apoi mai ai și repercusuni

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai la prostii iti stă mintea, de ce sa injuri politia?

| doctorandus a răspuns:

Daca ar reiesi o amenintare la adresa lor se numeste ultraj. https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-257

| dullcat a răspuns:

Nu, nu ai voie.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,se consideră că fiind ultraj și se pedepsește conform legii, deci, mai bine înjuri în gând rolling on the floor

| pufulescu0o a răspuns:

In nici un caz si in nici o tara din lume. Politia este cam peste tot cea mai tare gasca de smecheri... nu de altceva dar au legea de partea lor!
Exista tari unde domneste legea junglei sau a tragaciului, nu stiu cum sa o numesc, dar sa fii sigur ca si acolo ai mai multe sanse sa scapi dupa ce omori o patrula intreaga de politie decat dupa ce le arati degetul.

| f1635 a răspuns:

Ai voie cum sa nu! Poti sa platesti o amenda si poate te alegi si cu un dosar penal.

| leoVaLi a răspuns:

In primul rand cat de rau poate sa fie un politist ca sa simti nevoia sa incepi sa-l injuri?