| dan201029 a întrebat:

AJUTOR! Am sunat la 112 din greseala cand am dat luminozitatea mica la telefon insoare si am apasat din greseala pe nu stiu ce combinatie de butoane si s-a auzit o alarma, apoi imi arata ca am sunat la 112 si nu stiu daca a raspuns. Mi s-a mai intimplat asta odata cu telefon mai vechi dar am apucat sa inchid pana sa raspunda operatorul. Primesc amenda?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai sunat din greseala nu te amendeaza.

| dan201029 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca vin la mine la usa pot sa le explic ca a fost o greseala?

| Sophieka a răspuns (pentru dan201029):

Da...Dar 112 te suna inapoi. Cel putin pe mine m-au sunat mereu inapoi cand nu mi-au raspuns la timp cand am avut nevoie (si e crunt sa ai un necaz si sa nu ti se raspunda la apel)... Daca te suna tu le raspunzi si le explici greseala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru dan201029):

Nu vin la usa, eventual te resuna.
Daca nu au facut-o inseamna ca nu au primit sau nu au bagat in seama apelul tau, posibil fiindca ai inchis imediat.

| dan201029 explică (pentru Sophieka):

Nu mau sunat înapoi, și nu am auzit "ce urgenta aveți" dar arata ca au raspuns, deci sigur am inchis cand a răspuns adica se pune ca greseala pentru ca prima data am apucat sa inchid.

| nnnnnnnxc a răspuns (pentru Ioandelasal):

Chiar acum am pățit ceva asemănător, și chiar m-am speriat dacă poți să mă ajuți și pe mine cu un sfat sau dacă crezi ca s-a întâmplă ceva, în afară de cel bun cu cartela, numere și etc mai am un telefon (HUAWEI) pe care mai mă joc jocuri și nu am știut ca dacă apeși de mai multe ori pe butonul de deschis sună la SOS, în timp ce mă jucam s-a blocat telefonul de la joc și eu mă din prostie am apăsat de mai multe ori pe butonul de deschidere s-a făcut telefonul negru și pe urmă a apărut pe ecran Apel de urgență sau ceva de genul un rotund cu o numărătoare cred ca de la 5 sau de la 3 și un buton cu x am dat repede pe x dar cum telefonul merge mai greu nu știu dacă a apărut să se întâmple ceva am intrat si la apeluri să văd dacă apare ceva (în acest telefon nu am cartelă dar nu știu dacă are treaba) am căutat și pe net să înțeleg ce s-a întâmplat ca să nu mai fac aceeași prostie pe viitor și am înțeles ca Huawei are o funcție dacă apeși de 5 ori repetat se activează "Calling emergency sos" eu am intrat în setări să văd dacă se poate dezactiva sau ceva și acolo îmi apare ca nici măcar nu ar fi fost activată această funcție acum na, nu știu nici eu sunt și singur acasă și chiar m-am speriat să nu se întâmple ceva? deci dacă poți să îmi răspunzi dacă ai vre o idee ce s-a întâmplat sau dacă se poate întâmpla ceva

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru nnnnnnnxc):

Nu stiu ce s-a intamplat, eu am telefon cu butoane.
Nu cred ca se va intampla ceva, n-ai apelat intentionat si nu ai vorbit reclamand o urgenta.

| nnnnnnnxc a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aa ok sper și eu ca nu s-a întâmplat nimic, mulțumesc frumos