| Anonim2htqbf a întrebat:

Ajutor! Sper ca am ales bine categoria.
Am avut o mașină pe care în urma cu aproximativ 2 ani am dat-o la dezmembrări.Domnul de acolo mi-a dat un certificat de distrugere și mi-a spus ca se ocupa tot el de radiere. Problema e ca Astăzi am primit hartii cum ca sunt datoare cu impozitul pentru acea mașină.
Se mai poate face ceva sa nu plătesc acel impozit, dacă radiez zilele astea mașina aceasta se va radia începând cu data de pe certificatul de distrugere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va radia cu data depunerii cererii de radiere.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
(5)Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.
  ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."

| Anonim2htqbf explică (pentru Ioandelasal):

Știi cumva dacă voi avea și alte probleme pentru ca a trecut mai mult de 30 de zile de la predarea mașinii către distrugere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

Nu cred, doar ca va trebui sa platesti impozitul anual pe perioada de la predare si pana la radiere.

| Anonim2htqbf explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult de tot pentru informațiihappy

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu, se radiază cu data când faci acum cererea.

| Daciana19 a răspuns:

Domnul care ti-a dat certificatul de distrugere te-a indus in eroare. el nu avea cum sa radieze masina din circulatie fara procura din partea ta. trebuie sa mergi la administratia financiara, sa platesti impozitul la zi si sa depui cerere de radiere ( impreuna cu certificatul de distrugere) si abia apoi ti-o radiaza.