| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani as putea sa imi mai adaug un prenume pe langa cel pe care il am?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu nu poti, ai putea doar daca ai fi o personalitate cunoscuta cu acel prenume si ai putea cere, printr-o actiune judecatoreasca, sa-ti adaugi acel prenume. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este destul de greu, din cauza CNP-ului.am avut un coleg, cu ani in urma, care si-a schimbat prenumele.Ai nevoie obligatoriu de acordul parintilor, esti minora, apoi cei care emit certificatele de nastere...te vor indruma; dar se poate.succes.

| cristinelM a răspuns:

Pana la 18 trebuie sa discuti cu parintii tai si ei sa mearga la Primarie, tu singura nu ai ce sa faci.La primarie vor primi toate informatiile.