| Puscas_Alex_1998 a întrebat:

Am 17 ani, patesc ceva penal daca mi-o trag cu una de 14 ani, desi ea vrea asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca diferenta de varsta dintre voi este mai mare cu 3 ani, chiar si cu o zi, poti fi acuzat de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un pic de pârnaie

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este : bineinteles ca DA
Infracțiuni contra libertății și integrității sexuale - Actul sexual cu un minor - Art. 220 din noul cod penal :
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau a nal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârșită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) și alin. (2) nu se sancționează dacă diferența de vârstă nu depășește 3 ani.