| happychat a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa fac practica la o agentie publicitara. Scoala nu poate sa faca contract cu firma decat in perioada de pracatica a scolii care se termina o data cu anul scolar. Cum pot sa fac practica la ei fara plata si fara contract cu scoala? Sunt copii de varsta mea care tot merg in practica pe vara la companii precum BCR, Carrefour fara contract cu scoala.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate in doua moduri:
-prin contract de internship, incheiat in baza legii nr. 176/2018 din 17 iulie 2018 privind internshipul, bineinteles daca agentia este de acord cu aceasta.
-angajarea cu contract individual de munca pe perioada determinata.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pot.