Întrebare recomandată | Robert21n a întrebat:

Salutare! Vin și eu cu următoarea problemă și sper că mă poate ajuta cineva.

In 2022 m-am înscris la o postliceală privată medicală. Totul bine și frumos, plata in 6 rate. În luna aprilie am fost anunțați că trebuie să ne găsim alta postliceală pentru că aceasta nu mai are fonduri pentru întreținere. Ni s-a recomandat o postliceală medicala privată, neacreditată și înființată de vreo 2 ani, spunându-ne că nu plătim nimic, doar rata 6 (500 lei) sa o plătim la fosta școală pentru că directoarea s-a înțeles cu conducerea școlii în contractul de tranfer. Ajunși in școală 2, totul a fost un dezastru, conducerea nu știa pe ce lume trăiește. Am semnat niste contracte pe anul școlar 2023-2024, noi având tranfer pentru aprilie-iulie 2023. In iunie și iulie trebuia să facem practica, dar școală nu ne-a asigurat practica in spital, așa cum se obliga in contract, așa că fiecare și-a găsit. Dar urmează problema : vrem sa ne transferam la alta postliceala și pentru asta ne-au cerut 900 de lei (300 tranferul, 200 eliberarea foii matricole și 400 pentru perioada aprilie-iulie). Problema este că nu înțelegem de ce mai ne cer cei 400 de lei. Noi am achitat rata 6 așa cum ne-a spus fosta directoare că ar fi pentru tot anul școlar. Acum conducerea de aici spune că nu știe nimic de acei 500 de lei achitați și nu vor să ne elibereze dosarele pentru tranfer fara 900 de lei. Ce putem face? Nu ar fi normal sa ne scadă macar din cei 400 de lei, atât timp cât ei nu au asigurat 2 luni practica

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faceti plangere la Inspectaraul scolar al Judetului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu puteți face nimic.