| Larisaaaa2000 a întrebat:

Eu sunt pe profilul protecția mediului, vreau sa lucrez la o firma pe acest domeniu pe perioada vacantei de vara printr-un contract de conventie, se poate face acest contract pe perioada vacantei? Pentru ca de la liceu mi s-a spus ca nu se poate decât atunci când am practica

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa te angajeze, bineinteles daca are nevoie.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti lucra, bineinteles daca ai 16 ani si firma te angajeaza pe perioada vacantei.
Poti lucra si de la 15 ani dar numai cu acordul parintilor.
Asa prevede Codul muncii, se pare ca nu se stie la liceul tau.

| Larisaaaa2000 explică (pentru Ioandelasal):

Pai din câte am înțeles, acest contract de conventie este ca o practica. de la liceu mi s-a spus ca doar printr-un parteneriat cu firma se poate, și doar când am practica la scoala

| Ioandelasal a răspuns (pentru Larisaaaa2000):

Contractul individual de munca nu este conventie de practica. Te angajezi ca oricare alta persoana, doar ca pe perioada determinata, respectiv in vacanta.
Si fiindca n-ai o calificare te poti angaja doar ca muncitor necalificat, nu este ca la practica, pe care o faci in domeniul profilului.

| Larisaaaa2000 explică (pentru Ioandelasal):

Deci firma ma poate lua sa muncesc pe perioada vacantei prin acel contract? Scuze ca tot pun întrebări, dar nu prea înțeleg.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Larisaaaa2000):

Da, poate sa te angajeze, bineinteles daca are nevoie.

| mi25 a răspuns:

Atunci te angajezi - daca firma accepta -pe perioada determinata. In acest caz nu trebuie acceptul scolii.

| Larisaaaa2000 explică (pentru mi25):

Și firma ma poate angaja pe perioada determinata dacă nu am nicio facultate ceva în domeniu? Pot face rost doar de o adeverință de la liceu precum ca sunt pe protecția mediului

| mi25 a răspuns (pentru Larisaaaa2000):

Da, te poate lua sa muncesti ca muncitor necalificat, indiferent ca ai sau nu ai adeverinta.