| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, tatal meu a decedat in urma cu 6 ani si iau pensie de urmas. Vreau sa lucrez pe vara cu carte de munca. Daca voi lucra dupa nu voi mai primi pensia? Sunt inca eleva

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti eleva poti cumula pensia de urmas cu salariul pentru munca, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
„ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

| alessia5158 a răspuns:

Dupa 18 ani vei primi pensia de urmas numai daca iti continui studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani : vezi art 84 din Legea pensiilor: https://legeaz.net/legea-pensiilor/art-84-lege-263-2010
Numai in aceasta situatie poti cumula pensia de urmas cu un venit de natura salariala. In acest sens, citeste art. 118 din Lege: https://legeaz.net/legea-pensiilor/art-118-lege-263-2010

| NLS a răspuns:

Doar pentru sotul supravietuitor ar fi asta o problema, daca ar castiga o suma mai mare decat salarul mediu.
Copiii primesc respectiva pensie pe toata durata studiilor, insa nu si dupa varsta de 26 ani.

Art 84 nu face referire la veniturile obţinute de către copiii majori (inca elevi). Insa daca te uiti la Art 118. (1) punctul d) reiese ca poti cumula pensia cu alte venituri legale.

Art. 84 Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).

(În cazul copiilor de peste 16 ani, pensia de urmaş se acordă dacă aceştia urmează studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, indiferent de nivelul ei, fără a depăşi vârsta de 26 de ani. )

Art. 90. Cuantumul pensiei de urmaş, în cazul orfanilor de ambii părinţi, se stabileşte prin însumarea drepturilor de pensie de urmaş, calculate după fiecare părinte.

Art. 118. (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).

(2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5).

| bvsjufhasdgfjmsah231 a răspuns:

O sa o primesti, chiar daca lucrezi cu carte de munca.