| rororef a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati! Sunt eleva si beneficiez de pensie de urmas dupa decesul tatalui meu. Pot lucra part time (promoter) la o firma care imi da banii prin card bancar? Se mai acorda in continuare pensia daca ma gaseste ca lucrez? Acord funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti lucra si poti cumula pensia de urmas cu salariul. In acest sens sunt prevederile L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."