| dana_8812 a întrebat:

Am acte pe casa si teren cu clauza de intretinere.as dori sa vand o parte din teren se poate fara acordul parintilor?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| toni_5904 a răspuns:

Conform clauzei, nu esti stapana decat dupa decesul parintilor.Raspunsul este NU

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere transfera deplin proprietatea la cumparator chiar de la data incheierii lui ori de la data prevazuta in contract(daca este ulterioara datei incheierii).
Clauza de intretinere este o sarcina asupra imobilului.
Poti vinde o parte, fara acordul parintilor, dar sarcina se va inscrie si la cumparator.
Pentru a putea vinde o parte libera de sarcina trebuie ca parintii sa dea o declaratie notariala (act autentic) ca renunta la clauza de intretinere in privinta acelei parti.

| ikram a răspuns:

Nu, doar dupa moartea persoanelor aflate in intetinere, iti revine tie dreptul de proprietate. Pana una alta proprietari sunt aceste persoane, daca ei nu vor sa vanda nu ai cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Am acte ", in ce ai scris tu, inseamna ca ai primit DE POMANA o casa si un teren, pentru a avea grija de cineva pina la sfirsitul zilelor.
Se pare ca tu nu vrei sa-ti indeplinesti obligatiile contractuale si care in fapt reprezinta plata acestor bunuri. Tu vrei bani si aia nu mor! Foarte moral! dar si foarte grav deoarece este vorba de parintii tai.
Esti jalnica!