| fruitextract a întrebat:

Buna! Se da urmatoarea speta: sotiei mele i-a fost propus de catre bunicii ei sa i se faca acte pe casa si teren cu clauza de intretinere viagera. Noi nu prea suntem de acord, deoarece nu avem o relatie buna cu ei (e putin spus, au fost foarte multe certuri datorate lor in familie, nu intru in detalii). Daca insa sotia ar dori sa semneze fara sa imi spuna, poate face acest lucru fara acordul meu? In contextul in care bunurile nu sunt mostenire, ele ar deveni bunuri comune iar clauza mi s-ar aplica si mie? Nu cunosc foarte bine codul civil. Eu sunt total impotriva intretinerii lor, pentru tot raul cauzat in trecut. Multumesc anticipat si va rog sa nu judecati!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o lege nu interzice incheierea contractului de intretine cu un singur sot, in cazul expus cu sotia ta, totul este ca ea singura sa poata presta intretinerea fara sa afecteze familia.
Nu ar deveni bunuri comune deoarece contractul ar fi incheiat doar cu sotia ta, dar ai avea drept de mostenire daca sotia ar deceda inaintea ta.
Sigur ca te-ai putea opune, daca plata intretineri ar diminua venitul familiei in asa fel ca nivelul de trai ar scadea.

| fruitextract explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de raspuns!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O mostenire nu se imparte niciodata, nii macra la divort, dar poti beneficia de mostenirea sotiei, numai daca ea batranii si sotia mor inaintea ta.
Din pacate, daca bunicii ii lasa mostenire propietatea sotiei tale cu conditia sa aiba grija de ei pana la moarte, atunci sotia este obligata legal sa-i intertina in totalitate, pana la moartea lor.