| Sonia822 a întrebat:

Am apelat la o firma de pe net sa monteze o usa. A venit un tehnician sa vada suprafata de lucru, am cerut montaj cu ciment in tocul usii. A doua zi a trimis echipa de montatori. Un montaj dureaza maxim 2 ore jumate, ei au stat 10 ore. Unul dintre ei a marturisit intr-un final ca ei de fapt n-au montat o usa in viata lor, desi cu o zi inainte mi s-a spus ca sunt experti. La final trebuia sa toarne ciment, cum m-am inteles cu patronul, dar tehnicienii au inceput sa rada, au zis ca ei nu fac asa ceva. Eu nu am mai platit atunci, pe loc, serviciile de montaj. Ce e e facut pe mai departe? N-a fost tipul de montaj solicitat de mine. N-a iesit perfect, iar o incuietoare n-au mai montat-o ca n-au stiut. Ar trebui sa platesc acest montaj, luand in considerare ca nu s-au folosit materialele solicitate de mine, dar totusi ei au avut costuri cu acele materiale mai slabe? Nu am semnat contract de prestari servicii

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde anume trebuiau sa toarne ciment? Usile, mai nou, se monteaza cu spuma si holsuruburi. Daca au stat 10 ore e clar ca nu se pricepeau. Trebuia sa suni patronul sau ce drk era ăla si sa ii spui din prima. Un meserias se vede din primele minute daca este priceput sau nu. Doi meseriasi buni monteaza o usa in mai putin de jumatate de ora. Nici 2 ore jumate cum spui tu. Lucrezi in constructii si am vazut cat timp le ia montarea unei usi. Fara reparatiile la glafuri, bineanteles.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Lucrez, scuze.

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

In tocul usii, pana la jumate. Sunt usi speciale pentru asa ceva. Nu lucrezi cu usi antiefractie certificate, daca n-ai vazut

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

De reparat tot repari pe langa ea, in mod sigur. Pe interior daca este usa metalica de apartament. Deci baietii au avut dreptate cand au spus ca nu au montat o AȘA usa, nu ca nu au montat O usa in viata lor.

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

Nu prea le ai cu cunstructiile. Sunt mii de usi asa, au de la jumate in jos niste gauri speciale prin care se toarna ciment, nu e nimic nou pe piata constructiilor

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

Iar tu nu prea le ai cu gramatica. Chiar ca lucrez in „cunstructii" dar ca finisor. Nu am montat decat usi de lemn de interior.
P.S. Se scrie si se pronunta constructii. Cimentul nu se toarna doar cu apa ci si amestecat cu balastru. Sau pietris, mai pe intelesul tau.

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

Aia nu tine de gramatica, tine de unghii. Cand o sa ai nevasta acasa, o sa intelegi. Vb de usi metalice de exterior

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

Ce au unghiile cu intrebarea ta? Si, pentru cultura ta generala, am nevasta, langa mine, de peste 25 de ani. Cam bati campii.

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

E replica la comentariul tau, e logic raspunsul. Daca aveai nevasta, probabil stiai ca unghiile aluneca pe taste si apar des erori, nu de gramatica, ci de inlocuire de litere. Probabil sotia n-are degete

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

Ba are unghii dar nu mari ca e gospodina, nu ca voi care credeti ca daca avetii unghii mari, sunteti niste dive.

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

Eu nu-s diva, si orice unghie care depaseste cu 2 mm unghia ta, va aluneca pe tastatura. Deci l are ca ale tale

| anonimg a răspuns:

Nu ne-ai spus și reacția muncitorilor, a patronului atunci când ai refuzat să le plătești. Dacă ei nu au mai zis nimic, atunci cauți alți meseriași.
De obicei firmele nu angajează meseriași deoarece aceștia cer un salariu mare.
În principiu, nu căuta ce-a mai ieftina manoperă. Aici este vina multora.
Iar pentru umplerea cu ciment trebuie să cauți un zugrav, deoarece niciun montator de ușă nu lucrează cu ciment. În cazul acesta se pierde garanția montajului.
Durata de lucru diferă foarte mult de la un produs la altul (nu vorbesc acum despre lipsa de experiență). Sistemul de montaj diferă de la un producător la altul; la fel și calitatea produsului. Un meseriaș se poate chinui chiar și "10" ore să monteze și/sau să regleze o ușă dacă aceasta nu este de calitate.
De asemenea poate să fie un produs nou chiar și pentru un meseriaș. Cunosc un caz în care cineva și-a comandat o ușă metalică direct din Ucraina. Asamblarea și montarea ei era cu totul diferit față de cele cunoscute.(Este treaba clientului dacă garanția este suportată în întregime de el).
Dacă ai pune și aici un link cu firma care ai găsit-o poate cuiva îi va fi de folos ca să nu pățească la fel ca tine. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Glafurile unei usi se pot repara si cu ghips-carton. Daca usa este la interior. Nu prea se mai foloseste ciment. Lucrez in domeniu si am facut sute de metri liniari de asemenea reparatii.

| anonimg a răspuns (pentru darrio2007):

Ce vreau să spun este că montatorii de uși nu umblă cu cimentul sau cu gletiera după ei. Ei folosesc tubul de spumă poliuretanică pentru umplerea golurilor; eventual folosesc și polistiren unde spațiul este prea mare.

| Sonia822 explică (pentru anonimg):

N-a fost deloc ieftin, a fost pretul pietei 500 ron

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

N-a vorbit nimeni de glafuri, e vorba de turnat cinent in toc, sunt tocuri speciale

| Sonia822 explică (pentru anonimg):

Sunt mai multe tipuri de montaj, am intrebat cu o zi inainte si mi s-a spus ca se poate, cum sa nu se poata, urmand sa vina cu materialul.

| anonimg a răspuns (pentru Sonia822):

Sunt curios ce marcă de ușă este aceea.

| Sonia822 explică (pentru anonimg):

O usa metalica, gasesti multe usi metalice cu toc dublu

| Sonia822 explică (pentru anonimg):

Nu era nimic complicat, era clasica, doar cu toc de metal dublu. N-aveau nici boloboc, n-aveau nimic. Am plecat si m-am intors dupa 8 ore, si tot la usa erau. Si-au mai stat inca 2 ore. N-am verificat firma la onrc, am sunat la un nr dat de un prieten, erau din recomandare

| Felys a răspuns:

In momentul cand ti-au marturisit ca nu au montat o usa in viata lor trebuia sa ii dai afara.Chemat opc-ul, daca faceau figuri chemata politia.Practic esti victima unor infractori.

| 6547756 a răspuns:

Trebuia sa-i trimiti inapoi cu usa cu tot din clipa primei declaratii de "nu stim".
Ai platit ceva? Partial?
Daca nu, cheama-i sa-si ia usa. Gasesti alta firma.
Daca da, apeleaza la OPC.
Daca fac galagie, aminteste-le de OPC si Politie.

| Sonia822 explică (pentru 6547756):

Au recunoscut la sfarsit, dupa 10 ore