| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un antecontract in fata notarului pentru un apartament! la momentul respectiv blocul nu era evidentiat si nu era ipotecat! intre timp terenul sa ipotecat! Dupa evidentierea blocului, si apartamentare! aprtamentul pe care doresc sa il achizitionez este lipsit de sarcina, dar este ipoteca pe teren!(eu avand cota de teren aferenta apartamentului)
Creditorul nu doreste sa radieze ipoteca numai dupa ce isi primeste suma acordata, care va fi dupa finalizarea tuturor tranzactilor din bloc!
Asta inseamna ca eu voi achizitiona un apartament cu ipoteca pe cota mea teren? Cum pot evita acest lucru?

2 răspunsuri:
| angelocezar a răspuns:

1)cand cumperi un ap nou, el nu are cf si doar cf colectiv, deci tu cumperi cota parte, constructorul putea sa lase legal terenul gaj dar atuncea trebuia sa stiti toti clientii ca imobilul care se va construii e gajat la banca. daca nu era la inceput, el nu mai putea sa lasa legal terenul gaj fara sa va anunte.
Scriemi daca vrei pe privat pentru mai multe detalii, am adresa pe site www.imocezar.ro

| danap a răspuns:

Contactand un avocat, specializat pe domeniul respectiv, poti obtine un raspuns profesional si corect.
Aici, poate vei gasi unul:

http://www.avocatnet.ro/content/consultant|cautare

Sper sa iti fie de folos!
Succes!