| Oana2325 a întrebat:

Buna astazi am incheiat la notar un precontract pentru achizitionarea unui apartament in constructie.
Intr-un paragraf imi apare urmatoarea situatie: promitentii cumparatori declaram ca ne obligam ca in situatia in care vom efectua notarea prezentei promisiuni in cartea funciara a terenului inscris in C.F, iar ulterior acestei notari promitenta vanzatoare va opta pentru dezmembrarea acestui teren, intr-un lot de teren aferent constructiei si unul sau mai multe loturi de teren libere de constructii ne obligam ca la solicitarea expresa a acesteia sa ne prezentam in fata notarului public si sa demnam declaratie in forma autentica prin care consimtim pe cheltuiala noastra la radierea notarii promisiunii din cartile funciare ale terenurilor libere de constructii intrucat acestea nu fac obiectul prezentei promisiuni. Deasemenea ne obligam ca la solicitrea expresa a prominentei vanzatoare sa ne prezentam la notar prin care sa consimtim anterior incheierii actului de apartamentare a constructiei la mentinerea notarii prezentei promisiuni doar in cartea funciara a apartamentului care face obiectul prezentei promisiuni obligandu-ne sa achitam penalitati

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adreseaza-te domnului Ioandelasal:
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
Este jurist de meserie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adreseaza te unui avocat nu trebuia sa semezi daca nu cunosti legile, acum ca ai semnat poate ca esti bună de plată cine stie la ce se referea acel contract.

| xerxes1 a răspuns:

Si acum ai puterea mintii sa postezi pe TPU la sectiunea gresita.
Eu as numi-o prostie mai degraba.

| gratargratar a răspuns:

Eu inteleg urmatoarele:

Precontractul incheiat s-a facut pentru apartamentul ce va fi construit si pentru terenul pe care va fi construit apartamentul. Acum, ce spun ei este ca acest teren isi poate schimba dimensiunile (deci ce ai tu acolo, in contract, e probabil o aproximare) si ca ei au dreptul sa foloseasca acest teren (pe care o sa-l considere "in plus de constructie") asa cum considera de cuviinta. In cazul in care iti treci terenul in cartea funciara, pe baza precontractului (nu stiam ca se poate), atunci pe cheltuiala ta va trebui sa suporti modificarile pe care le va cere constructorul, de vreme ce se considera ca ti-ai atribut drepturi pe un teren care nu-ti apartine in totalitate.

Ideea generala e urmatoarea: tu nu ai cumparat altceva decat apartamentul ce face parte din bloc. Nu ai dreptul asupra niciunui teren din jurul blocului/apartamentului.

Asta ti-am spus-o ca un nespecialist.