| Teodora0407 a întrebat:

Buna seara, stau la casa intr-un cartier de case, pana aici totul frumos, intru pe siteul primariei si vad ca dupa casa mea se aproba construirea unui bloc, eu fiind ultima casa de pe strada. Se poate asa ceva? Terenul din lateralul casei este de 1000 mp se poate construi asa aproape de casa? Tipul care face blocul are asta pe siteul primariei. Asta inseamna ca s-a aprobat construirea blocului? (

MOTOC FLORIAN

BAJOR ANDOR 66

PUD, avize, HCL, DTAC - pentru construire locuinte colective S(D)+P+2E +E retras si imprejmuire teren) dau funda, multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art 612 din Codul Civil: Orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanța minimă se poate face prin acordul părților exprimat printr-un înscris autentic.
Art. 615

Distanţa minimă pentru fereastra de vedere

(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.

(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate construi fara probleme cu doua nivele peste nivelul caselor din zona.
S+P+2E+E nu este chiar un bloc. Cata timp se respecta distantele, evident ca se poate construi. La fel cum si tu ai construit la un momentan dat.

| Bizon95 a răspuns:

De putut se poate cu spume, BUN VENIT IN RRROMINICA
ce poti sa faci
repui intrebarea si in loc de "se poate asa ceva" intrebi "ce pot sa fac" happy

| Teodora0407 explică (pentru Bizon95):

Mda mi-ai fost de mare ajutor mersiwinking

| Bizon95 a răspuns (pentru Teodora0407):

Cu placerewinking

| Atfas a răspuns:

Posibil sa se facaun bloc mai mic, si da e posibil...