| florica70 a întrebat:

Am fost la evidenta populatiei pentru preschimbat buletinul nu am originale la certificat de nastere copil si certificat de casatorie ci copii legalizate facute la un notar si mi-au respins actele pe motiv ca nu sunt bune din cate stiu eu sunt pentr ca tine loc de original astept si eu un raspuns de la cineva unde scrie ca trebuie numai originale la preschimbat CI si legalizarile nu sunt bune va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG 97/2005, privind actele de identitate nu contine o asemenea prevedere. In schimb, in Normele metodologice de aplicare unitara a dispozitiilor legale privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani, aprobate prin HG nr.1.375/2006, exista asemenea prevederi la cateva articole, respectiv se prevede ca se va prezenta certificatul de nastere in original si copie, certificatul de casatorie, in original si copie, faptul ca functionarul verifica conformitatea copiei cu originalul etc. Numai bine!