| mariaadriana a întrebat:

Am imprumutat cuiva o suma mare de bani cu contract notarial de imprumut. Poate sa i se retina din salariu mai mult de jumatate din el? Vreau un raspuns de specialitate va rog.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura civila nu poate sa i se retina. Chiar daca ar avea mai multe retineri acestea nu pot depasi jumatate din venitul net. De altfel, daca are numai retinerea ta, aceasta nu poate depasi 1/3 din venitul net, citez:
"ART.409.(1) Salariile si alte venituri periodice realizate din munca...pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel." Numai bine!