| Munchkin a întrebat:

Am inteles ca la 16 ani o persoana devine majora in Marea Britanie. Nu stiu asta dintr-o sursa sigura, asa ca intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Este adevarat?
2. Esti considerat major chiar daca nu ai cetatenie britanica? Adica daca o persoana vine din alta tara unde nu este considerata majora, in Marea Britanie este considerata majora daca are 16?
As dori mai multe raspunsuri, daca se poate si de la persoane care stiu sigur. Multumesc. happy

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta majoratului in Marea Britanie este de 18 ani(cu exceptia Scotiei unde este de 16 ani) si se aplica numai cetatenilor acesteia. Reglementarile privind varsta majoratului se aplica numai cetatenilor unei tari, indiferent unde ar avea domiciliul.
De altfel, in toate tarile UE, cu exceptia Austriei, o persoana devine majora la 18 ani. Pentru detalii poti citi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_majority. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Major esti la 18 ani in toata lumea asa ca ce rost are sa iti mananci mintiile pentru asta? la 20 de ani in EEUU se scoate carnetul B de masina

| Munchkin explică:

Overdose, deci daca persoana isi muta domiciliul acolo, cu acte in regula, nu ii trebuie cetatenie britanica pentru a fi considerata majora?

| missouri a răspuns:

Legea asta nu e in Marea Britanie ci in America.hee hee
Deci scrie America in loc de Anglia.
Si poti fii considerat major doar daca iti schimbi nationalitatea si te muti definitiv acolo. DEFINITIV! happy

| UNfriendLY a răspuns:

1. da
2.nu
si la fel e si in america

| cristi 25 a răspuns:

Si in romaniea esti major de la 16 ani adica raspunzi penal nu mai raspunde parintii de tine de la 16 ani, si in marea britanie esti major ca si cum ai avea aici 18 ani da la noi esti major la 18 ani si raspunzi tu de tine si la 16 ani aici in Romania raspunzi penal adica daca faci freo prostie ex furi sau ceva de gen lege raspunzi tu nu mai raspunde parintii de la 16 ani...

| cristy1503 a răspuns:

Hai sa-ti spun o chestie interesanta, in cazul in care n-o stiai deja: si in Romania poti fi considerat major la 16 ani, dar numai daca esti fata si ai nascut un copil.

| controlled a răspuns:

1. Este adevarat!
2. Nu nu esti considerat major acolo deoarece asta se ia dupa nationalitate. Daca ai fii avut nationalitate atunci erai majora, sper ca ai prins ideea (tara lor, regulile lor)! Cred ca iti sunt destule raspunsurile acestea.

| controlled a răspuns:

Iti trebuie neaparat cetatenia acolo. Poti uh sa te muti si cu ce vrei, obligatoriu cetatenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Major trebuie sa te simti tu.nu trebuie sa te considere cineva. poti sa ai 20 de ani si sa fii iresponsabilsi imatur in decizii, in viata in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba aici http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro
sau aici http://ukinromania.fco.gov.uk/ro

| mihaelabr a răspuns:

Eu stiam ca la 16 ani poti conduce masina, dar trebuie sa ai 21 ca sa poti sa bei in baruri, etc
happy

| Overdose a răspuns:

1. Vârsta standard pentru a fi major în statele Europei, este 18 ani, deci mă îndoiesc că Anglia ar avea 16 ani ca vârstă minimă pentru a fi considerat major.
2. Dacă această lege cu "a fi major la 16 ani" ar exista şi tu te muţi cu domiciliul acolo, cu acte în regulă, atunci te vei aplica regulilor lor.Deci prin urmare, devii major, atunci când Anglia consideră prin legi, că tu eşti major.
Sper să nu greşesc.

| DrMeow a răspuns:

1. da

2.nu

| beiibiiy a răspuns:

Da...in anglia este adevarat.pentru ca am eu pe cineva care sta mai mereu in anglia.si la 16 ani poti sa dai de carnet.winking. si la a2a intrebare raspunsul este nu.