| Vasile303 a întrebat:

Am inteles ca pentru o dezbatere succesorala am nevoie de 2 martori, desi am acte doveditoare originale care dovedesc calitatea mea de mostenitor. Acesti martori banuiesc ca nu sunt obligati in nici un fel sa depuna marturie si in consecinta gasirea si motivarea lor sa dea acele declaratii imi revine in exclusivitate. Trebuie sa ma rog de persoane care nu au nimic de a face cu familia mea si sa le motivez sa depuna declaratii cu privire la dreptul meu de mostenire?

Ce se intampla daca din diferite motive nu gasesc acesti 2 martori? Ce se intampla cu succesiunea?
Inseamna ca nu mai mostenesc nimic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca martori poti gasi rude, prieteni de familie, cunostinte bune sau vecini. Nu trebuie sa declare mare lucru, doar ca ti-au cunoscut familia, din cine a fost alcatuita, ce s-a intamplat cu ei si ca stiu ca tu esti singurul in viata.
Conform L.36/1995, rep. in 2018, citez:
"ART. 238. Până la termenul stabilit pentru dezbateri, notarul public are obligaţia de a solicita şi a obţine documentaţia necesară cu privire la:
  a) opţiunile succesorale ale succesibililor, înscrise în RNNEOS;
  b) liberalităţile înscrise în RNNEL;
  c) regimul matrimonial înscris în RNNRM;
  d) datoriile şi creanţele autorului succesiunii, înscrise în RNNEC;
  e) situaţia juridică şi fiscală a bunurilor care fac obiectul masei succesorale, rezultată din titluri de proprietate, extrase de carte funciară de informare pentru bunurile intabulate, certificate de atestare fiscală şi alte acte referitoare la situaţia bunurilor defunctului;
  f) acte de stare civilă pe care le apreciază ca fiind necesare dezbaterii succesiunii.
  ART. 239.(1) În procedura succesorală se administrează proba cu înscrisuri prevăzută de lege, acte de stare civilă, testamente, precum şi depoziţiile a cel puţin 2 martori, inclusiv în cazul conexării dosarelor succesorale.
  (2) Din depoziţiile martorilor trebuie să rezulte că aceştia:
  a) cunosc date personale referitoare la defunct;
  b) au cunoştinţă de numărul şi calitatea persoanelor cu vocaţie la succesiunea defunctului."
Nu exista sa nu gasesti 2 martori, care sa stie ce am aratat.
Daca chiar nu ii gasesti va trebui sa motivezi notarului si atunci succesiunea va fi dezbatuta si fara martori.