| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare pentru profesioniști și nu pentru băgători în seamă.
La o succesiune s-au făcut până acum
1 - prima întâlnire moștenitori și martori și 1 notar și s-au luat declarații de la martori
2 - la a 2 întâlnire au fost moștenitorii și s-a făcut REDUCȚIUNEA TESTAMENTULUI de care nu știa de el decât 1 notar și au fost de față 2 notari
3 - la a 3 întâlnire cei 2 notari au spus că vor da certificate de moștenitor pe o parte din moștenire
4 - la a 4 întâlnire după ce se vor da certificate de moștenitor pe o parte din moștenire se vor face niște acte pentru restul moștenirii pentru care NU se va face succesiune pentru ea.
Întrebare - ce acte se vor face la a 4 întâlnire pentru partea de moștenire pentru care NU se va face succesiune și cui va reveni când respectivul va face succesiune pentru ea singur?
Este succesiune care se face acum cu 2 notari și 2 avocați și sunt 2 moștenitori.
Cine răspunde la întrebare e la fel de bun ca ăsta.
https://www.google.ro/......ps?/search

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui exact dar, probabil, decedatul a lasat mostenire prin testament unei alte persoane decat mostenitorii legali, de aceea s-a facut reductiunea testamentului, mostenitorii legali avand dreptul la jumatate din averea defunctului.
Probabil la a patra intalnire se va emite certificat de mostenitor pentru cel in favoarea caruia a fost testamentul.
Totusi nu inteleg de ce a fost nevoie de atatia notari, un singur nptar, de la ultimul domiciliu al defunctului, poate face procedura succesorala.

| anonim3247 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu este așa
La a 4 întâlnire cei 2 moștenitori vor da declarații că cel care a decedat NU a acceptat o moștenire de pe urma altui decedat.
După ce cei 2 moștenitori vor da declarațiile astea o moștenire va putea fi luată NUMAI de moștenitorul altei persoane unde moștenitor era și cel decedat și moștenitorii lui.
De aia se face așa succesiunea asta cu 2 notari.

| anonim3247 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Succesiunea se face așa în timp
1 - moștenitorii au mers la un notariat și martorii au dat declarații
2 - după un timp la notariat au mers moștenitorii și un notar unde decedatul a făcut un testament
Acum s-a făcut reducțiunea testamentului și cei 2 moștenitori au fiecare cote din moștenirea decedatului
3 - urmează să se facă succesiune pe o moștenire foarte mică și cei 2 moștenitori vor primi certificate de moștenitori în cotele stabilite după reducțiunea testamentului
4 - DUPĂ ce se face ce am scris la punctul 3 cei 2 moștenitori merg la alt notariat și amândoi dau declarații că decedatul NU a acceptat o moștenire după alt decedat
De acum o moștenire va fi putea luată NUMAI de moștenitorul celui decedat unde a fost SCOS ca moștenitor cel decedat cu testamentul.
Se face așa de complicată succesiunea asta că cel decedat a fost ȘEFUL notarei pe vremea comunismului și trebuie ca o moștenire să ajungă la băiatul decedatului.
Normal după o succesiune așa trebuia pe o moștenire să mai fie un moștenitor și DOAR după întâlnirea 4 se evită ca să nu se meargă la tribunal de cei 2 moștenitori.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim3247):

Daca este asa tot nu este succesiune cu 2 notari, fiecare notar se ocupa de cate o procedura succesorala diferita.
Probabil decedatii au domiciliat in circumscriptii a 2 judecatorii diferite.

| anonim3247 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Decedatul a inclus în testament o moștenire veche de peste 30 de ani care e în centrul Bucureștiului.
Se face așa ca decedatul să fie SCOS ca moștenitor după moștenirea din centrul Bucureștiului.
După ce se face succesiune pe ceva este scos decedatul din moștenirea veche de peste 30 de ani.
După asta moștenirea veche va putea fi luată DOAR de 1 singur moștenitor care este moștenitor după ambii decedați.
Dacă rămâne și decedatul de acum moștenitor pe moștenirea veche are 3/8 din ea celălalt moștenitor în cotele stabilite după reducțiunea testamentului.