| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Pentru anii lucrați în Germania se va primi pensia de acolo, iar vechimea se va lua în considerare și la calculul pensiei din Romania?
P.S. Certificatul de handicap din Romania este valabil in toate tarile membre UE? Adică și în Germania...
Ofer funda pentru detalii.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai lucrat legal in Germania si firma unde ai fost angajat a platit darile la stat, atunci vei avea pensie si IN Germania, conform legislatiei Germaniei.
Stiu ca unele state din lume cer sa locuiesti in tara respectiva ca sa primesti pensie de la ei si daca iesi undeva peste 6 luni, pensia iti este oprita.

Pensia din Romania este strict legata de cati ani ai muncit in Romania si cat s-a platit pentru tine in Romania.
Romania nu poata sa-ti plateasca pensia din Germania.

Certificatul de handicapat din Romania este valabil doar in Romania. In Germania va trebuii sa iti faci analize noi, pe aparatele lor, consult facut de medicii si comisia de examinare germana daca ceri asigurare medicala de la ei sau alte beneficii.