| -=AleCS=- a întrebat:

Am nevoie de cazier, de unde pot sa il scot si ce acte am nevoie? Am fost astazi la sectia de politie dar nu am gasit pe nimeni de la politie, insa m-am intalnit cu cineva de la primarie care mi-a spus ca trebuie sa merg in alta localitate pentru cazier nu la sectia locala. Stiti exact ce am de facut?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Sectiunea 2 - Modul si conditiile cerute pentru obtinerea certificatului de cazier judiciar de catre persoanele fizice

Art. 21
(1) Persoanele fizice care au un interes legitim pot obtine propriul certificat de cazier judiciar.
(2) Certificatul de cazier judiciar se elibereaza persoanelor fizice in cel mult 10 zile de la data solicitarii si este valabil 30 de zile de la data intocmirii si numai in scopul pentru care a fost eliberat.
(3) Cererea-tip, cu datele complete de stare civila si motivata, se depune personal la unitatea de politie de la locul de nastere ori de domiciliu sau, dupa caz, la orice unitate ori subunitate de politie conectata la Sistemul National de Evidenta Informatizata a Cazierului Judiciar.
(4) Pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar persoanelor fizice, institutiile abilitate in acest domeniu vor percepe o taxa extrajudiciara, prin aplicarea unui timbru fiscal pe cererea respectiva.
(5) Persoanele domiciliate in strainatate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei.
(6) Certificatul de cazier judiciar pentru persoane fizice se poate solicita si prin imputernicitii acestora, conform procedurilor legale in vigoare, dupa cum urmeaza:
a) in tara, numai pe baza unei procuri autentificate de catre un notar public;
b) in strainatate, pe baza unei procuri autentificate prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori de catre un notar, cu respectarea cerintelor legalizarii actelor oficiale straine. Pentru statele care au aderat la Conventia de la Haga din 5 noiembrie 1961 este suficient sa fie aplicata apostila.
(7) Continutul procurii trebuie formulat in termeni clari, din care sa rezulte persoana care a fost mandatata, scopul si durata mandatului.
(8) Cand certificatul de cazier judiciar este necesar pentru depunerea la dosarul de gratiere individuala, acesta poate fi solicitat de persoana condamnata, copii, aparatorul ori reprezentantul legal al acestuia, sotul persoanei condamnate, ascendentii, fratii ori surorile celui condamnat sau ai sotului acestuia.
(9) In vederea eliberarii certificatului de cazier judiciar catre persoanele prevazute la alin. (8), cu exceptia persoanei condamnate, se vor solicita acestora prezentarea in original si depunerea unei copii a documentelor ce fac dovada calitatii." - SURSA :
http://www.dreptonline.ro/legislatie/cazierul_judiciar.php

Vezi alte detalii la linkul :
http://b.politiaromana.ro/....../index.php

http://politiaromana.ro/......nitari.htm

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de cazier se elibereaza de politia judeteana, compartimentul de cazier judiciar. Trebuie sa mergi acolo cu actul de identitate si il primesti in aceeasi zi.

| Narcis2007 a răspuns:

Vezi ca mai e si o taxa de vreo 10 lei

| Whiskas a răspuns:

In cazul meu cand am avut nevoie, m-au trimis intai la taxe si impozite sa achit taxa de cazier 10 lei, apoi la posta sa cumpar timbru pentru cazier si pentru cazierul propriu zis la sectia de politie de care apartin.

| Balan_Ioana_1988 a răspuns:

Fiecare persoana apartine de o sectie de politie. Cazierul judiciar se elibereaza pe loc la ghişeele subunităţilor de poliţie de la locul de naştere, domiciliu/ reşedinţă. Trebuie sa platiti o taxa de 10 lei la Fisc (Trezorerie), sa cumparati timbre fiscale în valoare de 2 RON de la Posta si sa completati o cerere data de la Politie.
Daca sunteti in tara, in alta parte decat domiciliu va puteti elibera certificatul de cazier judiciar şi printr-un împuternicit al dvs., numai pe baza unei procuri autentificate de către un notar public;

| Sandu_Tudor_1974 a răspuns:

Cazierul se elibereaza de la orice sectie de politie sau de la sectia de care aparti, se elibereza pe loc daca esti din aceiasi localitate, iar daca esti din alta localitate dureaza cateva zile