| Vlafo a întrebat:

Am nevoie de un raspuns rapid, as vrea sa stiu care din substantele chimice de mai jos sunt considerate periculoase de catre lege? si de ce?

Lista substantelor:

Azotat de potasiu
Azotat de calciu
Sulfat de magneziu
Fosfat monopotasic
Fosfat de fier

Va rog sa raspundeti numai daca stiti foarte bine si sunteti siguri ca informatia este corecta, toate raspunsurile vor fi verificate!

2 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Baiete cand e vorba de substante chimice atunci "chimic" inseamna ceva peiculos. Oricum uite
1. Azotat de potasiu:Azotatul de potasiu (Salpetrul de India) este o sare a potasiului cu acidul azotic.
2. Azotat de calciu:Azotatul de calciu este o sare a calciului cu acidul azotic cu formula chimică Ca(NO3)2. Este folosit în agricultură ca îngrășământ de suprafață. Mai este numit și salpetru de Norvegia.
3. Suflat de magneziu:Sulfatul de magneziu este o sare a acidului sulfuric.
Sulfatul de magneziu este o substanță solidă, cristalină, are o culoare albă, inodoră, higroscopică, cu gust amar. Există mai multe forme hidratate dintre care cel mai important este heptahidratul de sulfat de magneziu MgSO4·7H2O numit și „epsomit" sau „sare amară".
Celelalte doua nu le stiu dar prima e considerata periculoasa

| Vlafo explică:

V-as ruga sa va ganditi de 2 ori inainte sa raspundeti!
Si va rog sa va adresati cu dumneavoastra, nu cu "baiete", nu suntem pe camp sau la piata, daca nu va intereseaza "RESPECTUL", v-as ruga frumos sa nu mai raspundeti la intrebarile mele.
Intrebarea mea a fost "Care din substantele chimice de mai jos sunt considerate periculoase de catre lege? si de ce?"
Nu am intrebat nici cum se mai numesc, nici sub ce forma se gasesc in natura sau din ce se produc!
Ma intereseaza sa stiu daca sunt pe lista substantelor periculoase interzise prin lege deoarece pot...(provoca, induce, etc.). Mai bine spus "Daca pot afecta sanatatea publica si a persoanei care le manipuleaza"