| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate: Dupa implinirea varstei de 18 ani, bunurile pe care parintii i le cumparasera minorului cui vor apartine din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul se aplica doar pentru bunurile mobile pe care minorul le poate detine si folosi in mod legal. Daca este vorba de calculator, telefon, televizor, etc si i-au fost date spre folosinta atunci sunt ale celui care le foloseste, dupa ce acesta a devenit major, ca efect al posesiei de buna-credinta.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de bunuri mobile acestea apartin celui care le foloseste, in cazul expus minorului.
In cazul bunurilor imobile (constructii si/sau terenuri) pot fi 2 situatii, in functie de cine figureaza ca proprietar (cumparator) in actul de vanzare-cumparare. Daca figureaza parintii atunci ei sunt proprietari, daca figureaza minorul atunci el este proprietar.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ceea ce ai spus in legatura cu bunurile mobile se aplica doar in cazul bunurilor pentru care nu exista acte, nu? Banuiesc ca nu poate fi cazul pentru o masina de exemplu.
Oricum eu m-am gandit la bunuri mai putin valoroase cand am pus intrebarea. Spre exemplu, daca minorul are un laptop/PC pe care l-a folosit doar el, dar a fost achizitionat de parintii sa-i si nici minorul(ma rog, fostul minor) nu poate dovedi ca l-a folosit doar el, nici parintii nu pot dovedi ca ei au fost cumparatorii, ce se intampla cu laptopul/PC-ul in cauza?

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ok, tin sa precizez ca nu am fost lasata sa public ultimul raspuns fara ca TPU sa modifice forma corecta si s-o transforme in "parintii sa-i" laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnastasiaK):

Raspunsul se aplica doar pentru bunurile mobile pe care minorul le poate detine si folosi in mod legal. Daca este vorba de calculator, telefon, televizor, etc si i-au fost date spre folosinta atunci sunt ale celui care le foloseste, dupa ce acesta a devenit major, ca efect al posesiei de buna-credinta.

| RAY a răspuns:

A lui logic

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai exact la ce bunuri te referi? Case, masini ce?

| AnastasiaK a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Intr-adevar, am uitat sa precizez, imi cer scuze! Ma refeream la bunurile necesare uzului personal(aparate electrice, haine, etc), cele pentru care nu exista vreun act, insa au fost achizitionate de parinti pentru minor.

| Freya1 a răspuns:

Daca bunurile sunt trecute pe el lui evident daca i-a spus doar "vezi asta e a ta" si nu a trecut pe el nimic sunt a proprietarului adica parintelui care la cumparat

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Bunicilor.winking

| annempx a răspuns:

Depinde, daca actele bunurilor sunt trecute pe numele părintilor, atunci părintii păstrează.

Răspuns utilizator avertizat
| David_Raluca_1989 a răspuns:

E vorba de numele cui apare pe acte, iar daca in acele hârtii apare numele părinților tai, din punct de vedere legal, acele bunuri le aparțin lor. O zi buna!

| AnastasiaK a răspuns (pentru David_Raluca_1989):

Nu am precizat in intrebare, insa eram curioasa ce se intampla cu bunurile pentru care nu exista acte. Situatia in cazul celor pentru care exista acte imi este clara. Eu ma refer la cele precum aparatele electrice, hainele, bijuteriile...pe scurt bunurile folosite de minor, dar care au fost achizitionate de parintii acestuia.

| David_Raluca_1989 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sunt lucruri "mai neimportante", deci legea nu se baga. E decizia părinților in posesia cui rămân.

| mihaitudorboss a răspuns:

Bunurile care le cumpara parinti pentru tine sunt ale lor pentru ca sunt pe numele lor (decat lucrurile foarte pretioase masina, un iphone, un diamant etc se pot transfera pe numele tau )