| scp3008 a întrebat:

Am o dilema: Imi schimb furnizorul de gaz iar la vechiul furnizor mi-a expirat de recent verificarea tehnica si nu mi-au venit sa verifice, am fost la sediul lor pentru altceva si nu mi-au spus nimic de verificare decat ca trebuie sa vina. (dar poate cum se desfinteaza nu mai vin). Mi-am facut acum contract dar online la e-on gaz unde am dat datele si am primit peste cateva zile o confirmare pentru deschiderea contractului peste vreo 2 saptamani etc.
DAR Eu nu detin proiect de gaz, la vechiul furnizor au bagat la ei in sistem si la verificari nu se cerea, iar la sediu mi-au spus ca ei nu imi dau nici o foaie care sa ateste ceva la noul furnizor
La ce ma gandesc acum, si poate cineva stie mai bine: La noul furnizor o sa trebuieasca sa faca proiectul din nou? In cazul asta sa nici nu mai fac verificarea la furnizorul vechi sa mai platesc degeaba (daca mi-ar veni zilele astea)? Sau daca mi-ar face acum verificarea de la furnizorul vechi mi-ar fi valabila vreo 2 ani de zile sau mai mult si o sa vad atunci in a face un nou proiect?

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

"dar poate cum se desfinteaza nu mai vin"
Se desfiinteaza firma furnizoare? Atunci sigur nu vin.
Dar daca ar veni, verificarea va fi valabila 2 ani.
Nu ne spui un lucru: Ai si CT sau numai gaz la bucatarie?
Daca este numai gaz la bucatarie, pot veni cei de la EON si iti face verificarea fara proiect. Oricum, nu trebuie refacut. Iar plata iti va veni pe o factura. Nu dai banii pe loc.

| scp3008 explică (pentru Yuoia):

Firma furnizatoare se desfiinteaza din 1 septembrie. Am gaz la bucatarie si convector nu am centrala.
Esti sigur ca cei de la e-on ar face verificarea fara proiect fara nici un fel de act? Cred ca e verificarea aia de 10 ani.
De la firma veche mi-au spus ca ei nu stiu cum va fi cu firma nou daca trebuie sau nu sa refact proiectul.
La ce ma gandesc eu: Poate de la e-on o sa imi ceara sa fac proiect oricum, ca au nevoie in baza lor de date? Si atunci verificarea asta ar fi degeaba. Cand fac proiectul de gaz e echivalentul si la verificare. Si sa nu ma platesc si verificarea + si proiectul. asa as plati numa proiectul.
SAU fac verificarea cu firma veche si pentru macar 2 ani am asigurat ca cei de la e-on nu o sa imi ceara proiectul la gaz in timpul asta? Deoarece intentionez sa vand apartamentul respectiv in viitorul apropiat, si atunci faza cu proiectul va pica pe noii proprietari

| Yuoia a răspuns (pentru scp3008):

"De la firma veche mi-au spus ca ei nu stiu cum va fi cu firma nou daca trebuie sau nu sa refact proiectul."
Halal meseriasi! Legea e unica si ei nu stiu?
Eu asa stiu, dar nu lucrez la EON. Daca nu e CT nu are de ce sa-ti ceara proiect. In peste 20 de ani de cand stau numai aici, s-au schimbat vreo 4 firme care verifica instalatia de gaz. Nu vorbesc de CT. Ultima data l-am prins pe strada pe unul de la EON (era in uniforma) si l-am intrebat cum sa apelez la ei. Intamplator tocmai facea verificari in zona. A venit la mine imediat. A facut verificarea fara mofturi. A facut-o si pe cea de la contor (am contor separat de vecini) care se face la vreo 10 ani. Mi-a eliberat factura si gata.
Succes!
P.S. Scuze ca am raspuns tarziu. Nu prea stau pe TPU.