| Heaterd a întrebat:

Salut! Azi dimineata mi-au venit la usa doi baieti care ziceau ca sunt de la firma de furnizare de electricitate enel si au spus ca daca inchei un contract cu ei o sa platesc mai putin la electricitate, ce nu mi-au spus e ca o sa mi se schimbe furnizorul dupa incheierea contractului.

Acum sunt si putin panicat pentru ca mi-am dat datele si am mici dubii ca ei ar fi de la enel.

Intrebarea mea este:
Daca bunicul meu e titularul actualului contract de furnizare electrica si anuma Electrica eu pot schimba furnizorul de energie electrica facand un contract la un alt furnizor de energie electrica?

Si daca i-am lasat sa faca o poza buletinului meu ce ar putea face cu acea poza in cazul in care nu ari fi de la enel?

Astept un raspuns! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai de ce să fii speriat(ă). In mod sigur erau de la Enel.
De obicei, isi caută clienti, sunt trimiși pe teren. Anul trecut m-au contactat pentru a-mi face verificarea periodică, iar mie nici măcar nu imi expirase cea anterioară. Erau grăbiți să nu le-o ia altii inainte.

"Si daca i-am lasat sa faca o poza buletinului meu ce ar putea face cu acea poza in cazul in care nu ari fi de la enel?"

Nimic. Poate doar un cont de Facebook, unde poate dovedi "identitatea". Poate că nici măcar atât. Și cei de la Facebook au devenit suspicioși și solicită mai multe dovezi.
Peste tot se cer actele în original, pe langă copii xerox.
Cu poza actului tău de identitate, dovedesc șefilor lor că au incercat să își facă datoria.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu au ce sa-ti schimbe. Daca contractul este pe numele bunicului nu poti schimba tu contractul. Daca o fac este ilegal.

| cristi202 a răspuns:

Ai facut o mare greseala: nu ai cerut o legitimatie de servici. Aveai acest drept. Datele personale nu se incredinteaza oricui.
Daca bunicul tau e in viata, nu cred ca poti schimba ceva, trebuie el personal sa o faca. Probabil cu buletinul sau.
Cu o poza de pe buletin, in care e CNP-ul, numele si adresa, se pot face multe matrapazlicuri. Doar CNP-ul daca il iei in considerare e valoros. Nimeni nu are dreptul sa ti-l ceara decat reprezentatii institutiilor acreditate. De aceea si nevoia de a ii fi legitimat pe cei doi.

| Heaterd explică (pentru cristi202):

Si atunci ce pot sa fac? Sa ma duc la banca sa-mi inghet cardul?

| sierra1 a răspuns (pentru Heaterd):

N-are nimic banca și cardul tău cu poza buletinului. stai cool nu te panica

| cristi202 a răspuns (pentru Heaterd):

Nu poti sa faci nimic. Din fericire, datele din buletin nu sunt asa sensibile ca cele de pe card. Nu iti dispar banii din cont. Decit daca ai facut marea prostie de a le da si detalii despre card si cont. Singura chestie ce se poate intampla e sa se faca anumite actiuni in numele tau, justificate cu datele de pe buletinul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca erau niste smecheri, fiindca ti-au cerut buletinul in situatia in care trebuia sa te interbe cine este propietarul casei si al contractului de energie electrica... ca tie nu-ti pot face nici un contract, odata ce nu esti decat un locatar in casa bunicului si contractul nu se paotes chimba peste noapte, de pe un nume pe altul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu poți.

| mihai69 a răspuns:

Nu oferi date personale fără să semnezi mai întâi o hârtie cum că ești de acord să le folosească ei.
Dacă le-ai dat și nu ai semnat nimic, mă tem că ăia nu prea erau de la niciun enel.
Oricum, tu nu ai dreptul să schimbi furnizorul de energie dacă nu ești proprietar sau chiriaș cu acte-n regulă.

| Emma30555 a răspuns:

Eu am facut prin telefon aceste demersuri, am semnat online, nu am avut probleme, deci e posibil sa fie totul ok

| mi25 a răspuns:

Nu te impacienta: nu se intampla nimic. Cred ca o sa te trezesti acasa cu un contract pe care iti spun sa-l semnezi. Asta doar daca nu verifica in sistem si vad ca nu tu esti proprietarul vechiului contract.

| floresdemayo a răspuns (pentru mi25):

Aici, ai dreptate. happy

| haileewatson a răspuns:

Te-au fraierit