| dexterproximus a întrebat:

.. daca sunt in concediu medical si vreau sa imi iau dupa medical concediul de odihna cum se calculeaza acesta?(se ia in calcul salariul intreg sau salariul diminuat aferent concediului medical?)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit art.145 din Codul muncii indemnizatia de concediu nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent, prevazute in contractul individual de munca, asa ca trebuie sa se calculeze avand in vedere aceste elemente. Daca din calculul mediei pe ultimele 3 luni o sa rezulte o suma mai mica, atunci se va lua ca baza de calcul suma rezultata conform prevederilor legale. Numai bine!

| alexmircescu13 a răspuns:

Indemnizatia pentru zilele de concediu de odihna se calculeaza la salariul INTREG.