| KlausKlausFlorin a întrebat:

Salut.
Îmi poate zice cineva.
Cum se calculează concediul de pe anul 2022?
Ex:
5 luni de lucru în firma, cat concediu pot sa am in atât luni?
Daca se poate sa mi se facă un exemplu
Și câte zile de concediu de odihna este pe anul 2022 pentru un an întreg de lucru și pe anul 2023?
Va rog frumos

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de odihna se calculeaza in functie de perioada lucrata si numarul de zile de concediu pe an prevazute in contractul individual de munca, numarul minim fiind de 20 de zile lucratoare pe an.
In cazul expus vei avea dreptul la 8 zile lucratoare (20:12 si rezultatul inmultit cu 5), bineinteles daca in contractul individual de munca nu este prevazut pentru concediu un numar mai mare de zile.
Si pe anul 2023 numarul minim este de 20 de zile dar, asa cum am spus, important este numarul de zile din CIM, bineinteles ca nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

| KlausKlausFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc foarte mult

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se calculeaza dupa cum vrei tu concediul de odihna, ci strict la cate luni ai lucrat tu!
Sunt 20 de zile de concediu pentru cei care au lucrat 12 luni (adica tot anul).
Cum tu ai lucrat doar 5 luni, ai acumulat doar 8 zile si 3 ore.
Mai ai de muncit inca 7 luni, ca sa iei concediul de 20 de zile!